Rezignujte, vyzvala Transparency International šéfa antimonopolního úřadu Rafaje

Kvůli policejnímu prověřování veřejných zakázek, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), by měl skončit jeho šéf Petr Rafaj, vyzvala protikorupční organizace Transparency International ČR (TI). Vedení úřadu by mělo vyvodit personální i systémové důsledky, uvedla v páteční tiskové zprávě.

Praha (Aktualizováno: 16:06 8. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj (dříve ČSSD). | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předsedu antimonopolního úřadu jmenuje a odvolává prezident na návrh vlády. Místopředseda vládního hnutí ANO, vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec prozradil, že o kauze zatím ministři nejednali, a poznamenal, že hlavní je vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.

Jednal jsem s firmou Kapsch i antimonopolním úřadem. Ušetřilo se 1,5 miliardy, tvrdí Faltýnek

Číst článek

Vláda se na pravidelném jednání sejde v pondělí, kdy se ze zahraničí vrátí i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Brabce by situace mohla být i naplní případného koaličního jednání.

„O věci mám tak málo informací, že nemůžeme říkat, jaký bude další vývoj. Počkáme,“ sdělil vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Uvedl, že jde o živou kauzu a informační exkluzivitu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Policie ve čtvrtek zasahovala mimo jiné v brněnském sídle ÚOHS. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda následně uvedl, že zásah souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se ÚOHS zabýval, včetně zakázky na mýtný systém.

Vládní konexe

Podle čtvrtečních informací serveru Novinky.cz policie podezřívá Rafaje a ředitele provozovatele mýtného systému Kapsch Karla Feixe z korupce.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek přišli také k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi, který jim podle svých slov předal počítač a telefon pro vyšetřování zakázky ministerstva dopravy na mýtný systém.

I kdyby Rafaj nebyl usvědčen z úplatkářství, měl by v čele úřadu skončit kvůli nezákonným zásahům do správních řízení, napsala Transparency International.

Policie v souvislosti s razií ve firmě Kapsch kontaktovala i exnáměstka ministra dopravy Ferance

Číst článek

„Jestliže mohou špičky ÚOHS na politickou objednávku ovlivnit výsledek rozhodnutí, znamená to, že mechanismy pro fungování úřadu nejsou zcela dobře nastaveny tak, aby byl zajištěn objektivní a nezávislý výkon dozoru v oblasti hospodářské soutěže a veřejných zakázek,“ doplnila organizace.

Podle dostupných informací to vypadá, že se Rafaj stal prodlouženou rukou vládnoucí garnitury, podotkl ředitel TI David Ondráčka.

Transparency International vyzvala také k odchodu Faltýnka z politiky, pokud se prokáže, že se spolupodílel na ovlivňování rozhodnutí ÚOHS ve prospěch soukromé společnosti. „Předseda vlády (Andrej Babiš) by měl jasně garantovat, zda vůbec může občanům zaručit vedení státu ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu soukromých subjektů,“ napsala protikorupční organizace.

Špatné vedení úřadu

To, že antimonopolní úřad pod Rafajovým vedením nepracuje tak, jak by měl, si myslí také odborník na soutěžní právo a bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

‚Nedostal špunt do zadku.‘ Jaké odposlechy stály na začátku policejní razie kolem brněnské ANO?

Číst článek

Činnost úřadu vedeného Rafajem kritizoval už v minulosti. Pelikán v pátek řekl, že jako jediný člen vlády hlasoval proti tomu, aby byl Rafaj znovu předsedou ÚOHS. Důvodem byly pochybnosti o rozhodnutích a aktivitách úřadu pod jeho vedením.

Rafaj má od čtvrtka vypnutý mobilní telefon a na textové zprávy nereaguje. Do čela úřadu přišel v roce 2009 na návrh ČSSD, jejíž řady po nástupu do funkce opustil. Před příchodem na ÚOHS byl od roku 2002 poslancem za ČSSD, v letech 1998 až 2002 byl místostarostou Frýdku-Místku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme