Antimonopolní úřad plní státní pokladnu, píší Lidové noviny

Antimonopolní úřad zalepuje díry v rozpočtu, informují Lidové noviny. Mladá fronta Dnes si všimla, že v kvalitě středních škol jsou velké rozdíly. Češky mají děti dřív než jiné Evropanky, konstatují opět Lidové noviny. To jsou některá z témat, kterými se zabývá domácí tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Rozdávat pokuty tuzemský antimonopolní úřad umí, konstatují Lidové noviny. Nedávno nadělil Českému Telecomu pod vánoční stromek dárek v podobě sankce 205 milionů korun. Za minulý rok vybral úřad na pokutách asi 1,5 miliardy korun. Výsledky pro letošek ještě nejsou známé, ale předběžný odhad je o něco vyšší.

Pro kartelový úřad je rozhodující, kolik z uložených pokut už bylo zaplaceno. Důležité to je i pro ministerstvo financí, které z pokut záplatuje schodek státního rozpočtu. Do státní kasy zatím nepřišla ani koruna od stavebních spořitelen, i když jim úřad vyměřil sankci téměř půl miliardy korun. Naopak šest distributorů pohonných hmot peněžité tresty ve výši 313 milionů už zaplatilo, píší Lidové noviny.

V kvalitě českých středních škol jsou propastné rozdíly. Informuje o tom Mladá fronta Dnes, která se opírá o analýzu Ústavu pro informace ve vzdělávání. Výsledek srovnávacích testů mezi patnáctiletými žáky lze přeložit do jediné věty: rodiče deváťáků, kteří chtějí mít jistotu, že z jejich potomků nevyrostou nevzdělanci, by měli své děti přihlásit kamkoli, jen ne na učiliště.

Plná třetina patnáctiletých učňů si podle analýzy nedokázala v testech poradit s jednoduchými příklady, ke kterým potřebovali umět jen sčítat, odečítat, násobit a dělit. Stejně pohořeli i při řešení logických úloh. Nejlépe ze srovnání vyšla osmiletá a čtyřletá gymnázia. Jejich studenti zvládli testy úplně všichni.

Mladá fronta Dnes doplňuje, že nezáleží jen na tom, jakou školu dítě studuje, ale také na tom, kde zrovna bydlí. Analýza mezinárodního srovnávacího výzkumu ukázala, že znalosti dětí se liší nejen podle typu škol, ale i kraj od kraje. Tak třeba v matematických testech nejlépe uspěli školáci z Libereckého kraje a Prahy. Nejhůř dopadly děti z Ústecka.

V Česku přibývá obchodníků, kteří nechtějí platit v nákupních centrech nájemné. Podle Hospodářských novin to zdůvodňují tím, že k nim chodí nakupovat míň lidí, než se původně plánovalo. Jak moc lidí do nákupních center přijde, přitom bývá součástí smluv mezi obchodníky a majiteli center a odvíjí se od toho výše nájmu. Čím víc lidí, tím větší nájmy.

Spory obchodníků s vlastníky prostor se dostaly až k rozhodčímu soudu u Hospodářské a Agrární komory. Málo lidí chodí například do pražského centra Celnice na náměstí Republiky nebo do pražské nákupní galerie Nové Butovice. Obchodníci z Nových Butovic jsou dokonce tak rozladěni z malého zájmu lidí, že teď připravují žalobu na majitele centra.

Analytici realitního trhu se domnívají, že počet obchodníků, kteří nebudou s návštěvností obchodů spokojeni, bude postupně přibývat. Počet nákupních center v Česku stále roste a kupní síla obyvatel je omezená. Tolik Hospodářské noviny.

V Česku se rodí děti nejdřív ze všech zemí Evropské unie. Jak píší Lidové noviny, ukázal to výzkum Vídeňského demografického institutu. I když věk prvorodiček v Česku roste, zůstávají v Evropě stále mezi nejmladšími. Ve vyšším věku rodí i ženy v Maďarsku a v Polsku. Podle odborníků byl u nás věk prvorodiček vždycky velmi nízký, takže i když se teď zvyšuje, tak abychom dohnali ostatní, je třeba víc času.

Zatímco evropský průměr se pohybuje kolem 27 let, v Česku ženy přivádějí na svět první dítě v průměru v necelých šestadvaceti. V Praze je potom jejich věk o dva roky vyšší a vyrovnává se tak průměru ve starých členských státech EU. Lidové noviny dodávají, že podle údajů Eurostatu se jinak Česko řadí mezi země s nejnižší porodností v unii. Na jednu ženu připadá 1,23 dítěte. Nižší poměr má už jen Slovinsko.

Naděžda Hávová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme