Antimonopolní úřad pozastavil ČSSZ nákup tiskáren za 200 milionů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pozastavil České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) nákup tiskáren za 200 milionů korun. Reagoval tak na stížnost jednoho z uchazečů, který namítal, že zakázka ji šitá na míru jen jedinému výrobci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká správa sociálního zabezpečení | Foto: Alena Palečková

Na diskriminační podmínky upozornil Radiožurnál ještě před ukončením soutěže, správa přesto vybrala předem zřejmého vítěze. Smlouvu s ním ale uzavřít nemůže, dokud antimonopolní úřad neskončí s prověrkou zakázky.

Správa sociálního zabezpečení například požadovala, aby tiskárny uměly tisknout na čtvrtky, nebo aby úřednice mohly tisknout přímo z USB disků. Kvůli těmto nestandardním požadavkům museli výrobci nabídnout buď stroje vyšší kategorie, nebo tiskárny jediné firmy, což nabídku ostatních prodražilo.

„Považujeme to za zvláštní požadavek, omezilo to možnost výběru produktů. Použití těchto vlastností je u tisku fotografií, což nepředpokládáme, a zároveň tento tisk je mimo veškeré systémy evidence a předpokládáme, že bezpečností politika by stejně takovéhle funkcionality neumožňovala,“ řekl ředitel českého zastoupení firmy Konica Minolta Tomáš Bednář.

Česká správa sociálního zabezpečení si za kritérii stojí, prý chtěla jen získat co nejkvalitnější stroje. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale řeklo, že pokud by se podezření potvrdila, do tendru zasáhne.

Igor Maňour, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme