Antimonopolní úřad zrušil tendr na provozovatele registru vozidel. Ministr s tím nesouhlasí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil tendr na nového provozovatele registru vozidel. V zadání ministerstva dopravy mu vadí, že tvůrčí tým vítěze zakázky má mít vzdělání technického směru. Jde prý o neurčité vyjádření, které omezuje případné uchazeče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dan Ťok

Dan Ťok | Foto: Filip Jandourek

Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok označil zdůvodnění antimonopolního úřadu za iracionální.

Podle něj požadavek na vzdělání technického směru obsahuje většina veřejných soutěží o technická díla a několik zákonů.

„Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, zákon o ochraně ovzduší i zákon o vnitrostátní plavbě. Všechny z nich používají tento termín,“ řekl Ťok a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

ÚOHS zrušil tendr na provozovatele registru vozidel. O rozhodnutí debatovali ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok a předseda ÚOHS Petr Rafaj

„Chtěl bych se zeptat, v tomto případě přímo pana předsedy (ÚOHS Petra Rafaje), který vystudoval báňskou technickou univerzitu v Ostravě, jestli nerozumí výrazu: vzdělání technického směru.“

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj ale upozornil, se úřad rozhodoval v souladu s verdiktem Nejvyššího správního soudu.

Ten údajně v minulosti rozhodl, že spojení slov: vzdělání technického směru je nedostatečně formulovaným kvalifikačním požadavkem.

„Kdysi jsme v jednom řízení rozhodli o tom, že pojem vzdělání technického směru může být použito. A právě Nejvyšší správní soud nám naše rozhodnutí zrušil a jednoznačně argumentoval, že toto nelze použít, protože je to nejasný kvalifikační předpoklad,“ poznamenal Rafaj.

„Úřad nemohl postupovat jinak, než je rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Je mi velice líto, že si naše rozhodnutí ten, kdo ho kritizuje, nepřečte až do konce a neseznámí se řádně se všemi rezultáty Nejvyššího správního soudu k této věci,“ dodal Rafaj.

Předsedou antimonopolní úřadu je bývalý poslanec ČSSD Petr Rafaj | Foto: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zatím není pravomocné. Ministr dopravy už řekl, že chce proti němu podat rozklad. Pokud s tímto opravným prostředkem neuspěje, je ministerstvo ochotné se soudit.

Tendr na nového provozovatele registru vozidel vyhrála v srpnu společnost O2 miliardáře Petra Kellnera. Operátor zvítězil s cenou zhruba 40 milionů korun za celé tříleté období, po které by měl službu provozovat. Úřad původně očekával, že jej provoz registru za tři roky vyjde na 140 milionů.

Centrální registr vozidel vyřizuje žádosti spojené s přihlašováním a odhlašováním automobilů. Opakovaně zkolaboval v létě 2012, poté se několik měsíců potýkal s problémy.

David Černý, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme