Za loňský rok Česko eviduje téměř 700 antisemitských incidentů, oproti roku 2018 je to dvojnásobek

Federace židovských obcí v České republice loni zaznamenala téměř 700 antisemitských incidentů. Projevy nenávisti se nejvíc objevují na internetu a sociálních sítích. V případě sociálních sítí jde často o útoky na konkrétního člověka. V některých případech podává Federace židovských obcí trestní oznámení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antisemitismus je v Evropě na vzestupu. Posprejovaný židovský hřbitov nedaleko francouzského Štrasburku

V minulém roce nebyl zaznamenán ani jeden případ fyzické agrese s antisemitským motivem, většina incidentů se odehraje online. (ilustrační foto) | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Podle předsedy Federace židovských obcí Petra Papouška je situace ohledně podávání trestních oznámení složitější u extrémně pravicových konspiračních webových stránek, kdy je část z nich navíc registrovaná třeba v Rusku nebo Spojených státech. 

Počet antisemitských projevů vzrostl na dvojnásobek oproti roku 2018. Podle Papouška ale nemusí jít o reálný nárůst. Zlepšil se totiž monitoring těchto incidentů a nenávistných projevů. V porovnání třeba s Německem nebo Spojenými státy není v Česku antisemitismus tak silný.

Žádný případ fyzické agrese

Násilné antisemitské incidenty v Česku jsou podle zjištění ve výroční zprávě Federace židovských obcí stále ojedinělé. V minulém roce nebyl zaznamenán ani jeden případ fyzické agrese s antisemitským motivem.

Je ovšem třeba brát v potaz fakt, že oběti násilných činů incident často nenahlásí, proto je vhodné přistupovat ke statistickým výstupům tohoto druhu s jistou mírou obezřetnosti, uvedla Federace židovských obcí ve výroční zprávě za rok 2019.

Většina antisemitských incidentů se v roce 2019 odehrála online. | Zdroj: Výroční zpráva Federace židovských obcí za rok 2019

V loňském roce se v Česku odehrály tři incidenty spojené s útokem na židovský majetek nebo majetek, který je vnímán jako se Židy propojený. Jedná se například o vandalismus na židovských hřbitovech, ničení pomníků, malování nacistických symbolů na židovské objekty a další.

Naprostá většina antisemitských incidentů se však v Česku za poslední rok odehrála v internetovém prostředí. „Je pravděpodobné, že reálný počet antisemitských incidentů na internetu byl v roce 2019 vyšší než počet incidentů zaregistrovaných. V roce 2019 bylo ve virtuálním prostředí zaregistrováno 659 incidentů (95 % z celkového počtu zaznamenaných incidentů),“ uvedla organizace ve výroční zprávě.

Podle Federace židovských obcí lze podobně jako v loňském roce Českou republiku i nadále vnímat jako zemi, která je pro židovskou komunitu bezpečná, i ve srovnání s jinými evropskými státy. Přesto federace upozorňuje, že je nutné věnovat zvýšenou pozornost projevům antisemitismu na internetu a sociálních sítích, odkud pochází většina zaznamenaných incidentů.

Lucie Korcová, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme