Antl: Protitanková střela pochází z České republiky

Funkční a ostře nabitá protitanková střela nalezená včera u ruzyňského letiště pochází z České republiky. Radiožurnálu to potvrdil ředitel Republikového úřadu vyšetřování Miroslav Antl. Podle Antla jsou už také známy informace vedoucí k odhalení, odkud konkrétně byla protitanková střela odcizena. Ministr obrany České republiky Jaroslav Tvrdík vyloučil, že by protitanková střela patřila k výzbroji naší armády. Pravděpodobně tak pochází od bývalé pohraniční policie. Ministerstvo vnitra ani policejní prezídium se k původu zbraně nechce vůbec vyjadřovat. Na ruzyňském letišti budou kvůli incidentu do 24 hodin posílena bezpečností opatření - letiště i přilehlé lokality budou střežit policisté i vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště | Foto: Jan Rosenauer

Vyšetřovatelé mají podle šéfa Miroslava Antla už dokonce jasno z jakého pocházela resortu. "Určité identifikační znaky zjištěny byly a v tuto chvíli už je jasné, z kterého resortu střela pochází. Teď už se jde jenom po tom, kdo ji měl mít naposled ve své úschově, ve svém opatrování a kdo odpovídá za to, že se ztratila, popřípadě, zda se jich mělo ztratit víc," uvedl Antl. Podle Antla je nyní věcí ministrů obrany a vnitra, jak budou na celou věc reagovat. "Doufám, že páni ministři budou moci zveřejnit snad i jména konkrétních pachatelů."

Ministr obrany České republiky Jaroslav Tvrdík dnes při své návštěvě v Přerově vyloučil, že by protitanková střela patřila k výzbroji naší armády. Šetřením události, která je podle Tvrdíka z hlediska bezpečnosti našeho státu mimořádně závažná, se kromě krizového štábu zabývají také orgány činné v trestním řízení. Zbraň má podle Tvrdíka vypilované výrobní číslo, podle sériového čísla se však dá určit, že armáda ji ve výzbroji nemá. Zbraněmi RPG-75 byly podle Tvrdíka v minulosti vyzbrojeny jednotky pohraniční stráže a policie je po roce 1989 zdědila. "Tato zbraň je neuvěřitelně rozšířená, používají ji také téměř všechny státy bývalého socialistického bloku," dodal Tvrdík.

Policie kvůli nálezu zbraně posílí ochranu ruzyňského letiště. Do akce nasadí část z 1500 vojáků, kteří na zvýšení bezpečnostních opatření poskytla armáda. Rozhodl tak Ústřední krizový štáb s tím, že zbraň byla plně funkční. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře se bezpečnostní opatření zvýší během následujících 24 hodin, na ostrahu letiště ale nebude nasazena těžká vojenská technika. Během zítřka tak budou letiště hlídat zřejmě příslušníci výsadkových jednotek. "Nebude to o žádné těžké přehrazovací vojenské technice, bude se jednat o fyzickou ostrahu lokality za součinosti s armádou," uvedl Kolář. Česká správa letišť další zpřísnění bezpečnostních opatření nechystá.

Jiří Máslo, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme