Antl: Vyšetřovateli případu Železný někdo vyhrožuje

Vyšetřovatel kauzy šéfa televize Nova Vladimíra Železného údajně čelí tlakům a anonymním výhrůžkám. V rozhovoru pro Mladou frontu dnes to prohlásil to ředitel Úřadu vyšetřování Miroslav Antl. Ministr vnitra Stanislav Gross prý žádné konkrétní informace o zastrašování vyšetřovatele nemá. Přesto podobné metody nátlaku nevylučuje. Machalu přepadli letos v červnu neznámí útočníci. Zbili ho tak, že skončil v pracovní neschopnosti. Souvislost s vyšetřováním Železného se ale neprokázala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Rozehnal a V. Železný | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

"Nemohu nyní potvrdit, že by na vyšetřovatele Machalu byly činěny nějaké konkrétní nátlaky, ale to neznamená, že se třeba v průběhu víkendu, kdy budu s panem ředitelem Antlem hovořit, nějaké nedozvím," řekl Stanislav Gross s tím, že si během víkendu hodlá s šéfem vyšetřovatelů Antlem o jeho výrocích týkajících se údajného vyhrožování promluvit.

Policejní prezident Jiří Kolář uvedl, že policie čelí podobným tlakům zcela běžně. "Policie se vždycky při své práci pohybuje v konfliktním prostředí už proto, že je represivním orgánem. V tomto případě se nedomnívám, že ta konfliktnost prostředí je jiná, než na co jsme zvyklí, a to my vždycky musíme reagovat a reagujeme," prohlásil Kolář.

Policie zatím neuvažuje o tom, že by dala žalobci další podnět k vazebnímu stíhání ředitele Novy Vladimíra Železného. Ve čtvrtek šéf Novy unikl vazební věznici, protože soudkyně Obvodního soudu Prahy 1 zamítla žádost státního zástupce, který se obával, že by Železný mohl ovlivňovat svědky a důkazy. Šéf Novy proto čelí obvinění z poškozování věřitele na svobodě. Železného právník Aleš Rozehnal, obviněný ze stejného deliktu, ve vazbě zůstává.

Železného právníci podali státnímu zastupitelství stížnost na postup vyšetřovatele při prohlídce Rozehnalovy advokátní kanceláře. Ředitel republikového úřadu vyšetřování Miroslav Antl ale tvrdí, že vyšetřovatel postupoval v souladu s trestním řádem. Námitka, že policie zabavila věci nesouvisející s kauzou, podle něj není opodstatněná.

Vyšetřovatel zadržel ředitele TV Nova Vladimíra Železného v úterý odpoledne po šestihodinovém výslechu na úřadu vyšetřování v Dlážděné ulici v Praze 1. Vyšetřovatel se domníval, že by Železný mohl na svobodě ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, či ji dokončit. S tím ale Železného obhájce Radek Jilg nesouhlasil. "Doktor Železný je stíhán již sedm měsíců, za tu dobu samozřejmě měl možnost kohokoliv ovlivňovat, páchat trestnou činnost a nečinil tak." Ve středu pak vyšetřovatel podal návrh na vzetí do vazby státnímu zástupci, soudkyně jej o den později zamítla a propustila Železného na svobodu.

Železný byl od letošního dubna obviněn z trestného činu poškozování věřitele. Vyšetřovatel Václav Machala na začátku úterního výslechu původní obvinění zmírnil, z poškozování věřitele jej změnil na pokus o spáchání tohoto trestného činu. Ze stejného činu je obviněn i Železného právík Aleš Rozehnal, který je vazebně stíhán od minulého týdne. Oběma hrozí až osmiletý trest.

Ředitel TV Nova je podezřelý, že se pokusil vystavením miliardové směnky lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation způsobit firmě Central European Media Enterprises škodu zhruba 900 miliónů korun. CME se dříve podílela na chodu Novy a podle mezinárodní arbitráže jí má Železný zaplatit miliardu korun. Místo toho vystavil směnku nadaci Astrona. Od dubna je stíhán i za daňové úniky v souvislosti s dovozem obrazů z ciziny.

Milan Kopp, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme