Hamáček řekl, že Zeman je připraven odvolat Staňka k 31. červenci. Demisi ministrů ČSSD ale nevyloučil

Prezident Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) k 31. červenci, řekl v pátek novinářům Jan Hamáček (ČSSD). Strana o jeho nástupci bude ještě jednat v pondělí. Kandidátem podle Hamáčka zůstává Michal Šmarda. Předseda ČSSD a ministr kultury Staněk, jehož konec od května požadují sociální demokraté, se v pátek setkali na lánském zámku s prezidentem, aby projednali odvolání ministra Staňka.

Video Lány (Aktualizováno: 18:07 12. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mám za sebou jednání s prezidentem i Staňkem, pan prezident je připraven vyhovět žádosti pana premiéra a k 31. červenci odvolá Antonína Staňka z pozice ministra kultury. Ve věci jmenování vyčká na pondělní jednání, kandidátem ČSSD zůstává Michal Šmarda, ale bude záležet na pondělním jednání,“ vyjádřil se Hamáček po jednání.

Odvolání ministra kultury se vyřeší, teď jde o Šmardu, řekl Babiš. Další postup nechává na ČSSD

Číst článek

Informace o svém odvolání potvrdil i Staněk. „Mohu říci pouze tolik, že jsme dospěli k závěru, že prezident Zeman vyhoví žádosti pana premiéra. Panu prezidentovi jsem odevzdal svoji demisi a tisíckrát jsem zopakoval, že byla míněna vážně,“ prohlásil. „Na rozdíl od některých kolegů jsem ji po jednání s prezidentem nestáhl,“ dodal. Schůzka podle Staňka byla „přátelská a velmi vstřícná“. 

Svou funkci nabídne ministr kultury k dispozici předsednictvu. „Jednání v pondělí se zúčastním a budu informovat o schůzce s prezidentem,“ doplnil. Na další pozici ve vrcholné politice nelpí, ve sněmovně ale podle svých slov zůstane.

Předseda ČSSD Hamáček uvedl, že vzhledem k Zemanovu slibu o odvolání Staňka, nepožadoval od prezidenta vysvětlení jeho postupu. Je ale přesvědčený, že jeho strana v pondělí Šmardu podpoří. V opačném případě podle něj sociální demokracie odejde z vlády.

Petříček: Ministři ČSSD jsou připraveni rezignovat. Vadí mi nedodržování Ústavy

Číst článek

„Platí to, že pokud sociální demokracie má ve vládě fungovat, tak musí mít autonomii. Grémium se jasně rozhodlo pro výměnu na postu ministerstvu kultury, je to naše právo. Stojím za Michalem Šmardou, myslím, že bude dobrým ministrem kultury,“ řekl.

Pražský hrad se k výsledku schůzky nevyjádřil. „K vyjádření pana předsedy Hamáčka a pana ministra Staňka nebudeme poskytovat žádný doplňující komentář,“ napsal ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Odvolání Staňka

Zeman přes měsíc nevyhověl návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na odvolání ministra, ČSSD jeho výměnou za místopředsedu strany Michala Šmardu podmiňuje setrvání ve vládní koalici. Babiš v pátek prohlásil, že problematická je aktuálně nominace Šmardy, zato „problém se Staňkem se vyřeší“.

Premiér se s prezidentem sešel ve čtvrtek na Pražském hradě a sdělil mu, že chce dodržovat koaliční smlouvu.

Hra kočky se dvěma myšmi, ta v oranžovém už krvácí, zní z opozice po schůzce Babiše se Zemanem

Číst článek

Staněk rezignoval v květnu po kritice, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zeman však odstoupení neakceptoval s tím, že Staněk odhalil závažná ekonomická pochybení a neměl za to být trestán.

„Pokud bych se znovu stal ministrem kultury, postupoval bych stejně,“ komentoval v pátek své působení ve funkci ministr kultury.

Od konce května pak prezident nevyhověl následnému návrhu premiéra na odvolání Staňka s argumentací, že mu Ústava pro tuto povinnost neukládá žádnou lhůtu.

Sociální demokraté na změně trvají. Odmítají navíc výměnu Staňkova náhradníka Šmardy, ke kterému začal Zeman v posledních dnech vyjadřovat výhrady. 

dok, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme