Další Staňkovo rozhodnutí na poslední chvíli. Odvolal členy rady rozhodující o dotacích pro festivaly

Před svým koncem na ministerstvu kultury stihl Antonín Staněk (ČSSD) kromě zrušení památkové ochrany Hadích lázní a odvolání šéfa knihovníků Víta Richtera také odvolat sedm z devíti členů rady, která ministerstvu doporučuje festivaly, jimž má poslat dotaci. Její předseda Mikuláš Bek (za STAN) zvažuje podání žaloby. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Staněk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sedm členů Rady pro klasickou hudbu Programu státní podpory festivalů profesionálního umění, mezi které kromě senátora Beka patřil také například ředitel České filharmonie David Mareček, generální manažerka orchestru Collegium 1704 Veronika Hyksová nebo bývalý rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, obdrželo odvolací dopis podepsaný Staňkem a datovaný 30. července 2019. Tedy pouhý den předtím, než byl ministr prezidentem Milošem Zemanem odvolán.

Facka knihovnické profesi, kritizuje Staňkovo rozhodnutí kandidát na ministra kultury Šmarda

Číst článek

V dopise jim podle Aktuálně.cz poděkoval za jejich činnost, později na stránkách ministerstva kultury objevila informace, že radním „byla prokázána podjatost při rozhodování“.

Kritika

Radu vedenou dnes již končícím rektorem Masarykovy univerzity Bekem v poslední době kritizovali dva pořadatelé festivalů, kteří neuspěli se žádostí o grant. Jedním z nich byl Jaromír Boháč zastupující krumlovský festival. Tomu v polovině července navýšil Staněk grant z 3,25 milionu na 6,25 milionu korun. Rozhodnutí rady jsou totiž pouze doporučující. Poslední slovo o udělení grantu má totiž vždy ministr.

V druhém případě šlo o zastupitele v Královéhradeckém kraji za Stranu práv občanů – Zemanovci Miroslava Matějku, který v uplynulých třech letech žádal o dotaci pro festival České doteky hudby. Podporu ale ani jednou nedostal. Festival totiž podle radních „nepředstavuje přínos oboru“, postrádá ucelenou dramaturgickou vizi a má malý podíl špičkových interpretů.

‚Zcela mimo racionální uvažování.‘ Hadí lázně nejsou po letech památkou, rozhodl před odchodem Staněk

Číst článek

Matějka, který pomáhal koordinovat první předvolební kampaň prezidenta Zemana, vyčítal radě, že je ve střetu zájmů, protože jejím členem je například ředitel České filharmonie. Radě také podle Matějky měla vadit jeho podpora prezidenta Zemana, zatímco Bek měl s hlavou státu spory a nyní podporuje podání žaloby na Miloše Zemana. Obojí Bek odmítá.

Zastupitel se po loňském neúspěchu obrátil na soud. Protože nejde o nárokové dotace, zažaloval ministerstvo kultury za to, že mu nezaslalo řádné odůvodnění a rozhodnutí pouze vyvěsilo na webové stránky. Městský soud v Praze mu dal za pravdu a nařídil vydání písemného rozhodnutí se všemi náležitostmi. Zdůraznil ale, že na udělených dotacích to nic nemění.

Ministerstvo nyní musí jmenovat nové členy rady, kteří by měli posuzovat dotace například pro festivaly Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Jednoho se pokusil jmenovat ještě sám Staněk. Místo opět nabídl Marečkovi, kterého těsně předtím odvolal. Ten ale až do vyřešení celé kauzy návrat odmítá.

Bývalým radním se nelíbí výrok resortu na jejich adresu a zvažují, že Staňka zažalují. „Určitě budeme diskutovat o možnosti právního postupu,“ řekl pro server Bek.

Staněk i přes opakované pokusy získat vyjádření, odvolání členů rady nekomentoval, píše Aktuálně.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme