,Lynčující kampaň‘. Podle Staňka stál za jeho koncem na ministerstvu odpor proti změnám v dotacích

Podle dosluhujícího ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) doprovází jeho odchod z resortu „lynčující kampaň“. Předpokládá, že za jeho koncem v čele resortu nestály spory po odvolání Jiřího Fajta z čela Národní galerie Praha, ale spíš „odpor proti chystaným změnám v rozdělování dotací“. Ministr to uvedl v rozhovoru pro deník Právo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Staněk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Staněk už dříve uvedl, že svou demisí vyhověl žádosti předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Pro Právo v pátek řekl, že se jeho stranický šéf nejspíš dostal pod „velký vnitrostranický tlak“. 

Stanovisko premiéra Andreje Babiše z ANO ke svému odchodu z ministerstva Staněk podle svých slov nezná, spekulovat nechtěl ani o stanovisku prezidenta Miloše Zemana. Odmítl ale politizování svého kroku odvolat Jiřího Fajta z čela Národní galerie. Od grémia strany dostal za úkol připravit výběrové řízení na nového šéfa instituce, stejně tak má připravit podmínky pro výběr ředitele Muzea umění v Olomouci.

„Je mi jasné, že v Praze i v Olomouci jde o významné posty, proto jsem se rozhodl sestavit garanční rady,“ dodal Staněk.

Pochybil uzavíráním externích smluv, hájí Staněk odvolání Fajta a slibuje, že vypíše výběrové řízení

Číst článek

Za kroky ve funkci si Antonín Staněk stojí. Kritiku směřující k jeho výrokům o návštěvnosti Národní galerie považuje za zástupný problém.

„Jediné, čeho bych možná litoval, je, zda jsem nepodlehl mylnému přesvědčení, že v této zemi zákony platí pro každého. I pro nedotknutelné osobnosti v kultuře. Myslím, že čas ukáže,“ řekl odcházející ministr.

‚Zničit ministra‘

Ministerstvo už několik let připravuje zásady o postavení národních kulturních institucí a jejich financování. Podle Staňka mohlo dění okolo financí hrát roli i při tlaku na jeho demisi.

„Podle toho, že vlastně už ani nejde o odvolání pana Fajta, ale o nenávistnou až lynčující kampaň dehonestující ministra, jsem stále víc přesvědčen, že je třeba všechny mé kroky zpochybnit. Všichni domněle nedotknutelní, napojení na penězovody rozpočtu ministerstva kultury, příjemci dotací a pobídek se zděsili z toho, co ministerstvo připravuje, a zatáhli za ruční brzdu,“ popsal Staněk.

„Rozhodli se zničit ministra,“ dodal s tím, že resort připravuje zákon o národních kulturních institucích, aby byly nezávislé na ministerstvu. Chce mezi ně přitom postavit garanční radu, která má zamezit politickým vlivům.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme