Grebeníčkovu knihu jsem nekřtil, šel jsem jen na vánoční setkání KSČM, brání se ministr Staněk

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odmítl, že před Vánoci pokřtil knihu komunisty Miroslava Grebeníčka o církevních restitucích. Staněk si za to vysloužil ostrou kritiku, například od svého předchůdce Daniela Hermana (KDU-ČSL). Serveru iROZHLAS.cz ale ministr napsal, že se pouze zúčastnil vánočního setkání komunistických poslanců, kde se kniha křtila.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Antonín Staněk

Ministr kultury Antonín Staněk | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Musím kategoricky popřít informaci, že jsem křtil knihu pana Grebeníčka. Ve čtvrtek 20. prosince jsem se ve sněmovně zúčastnil vánočního setkání poslaneckého klubu KSČM, což je naprosto standardní záležitost,“ napsal Staněk serveru iROZHLAS.cz.

Peníze za církevní restituce nebyly reálné, zdanil bych je hned, zopakoval Faltýnek postoj ANO

Číst článek

Informaci, že Grebeníčkovu knihu Ve znamení kříže ministr kultury pokřtil, přinesl server iDNES.cz. Staněk akci považuje za „prezentaci knihy“, která byla součástí setkání na půdě poslaneckého klubu KSČM.

‚Já knihu nekřtil‘

„Já jsem knihu nekřtil, pouze jsem směrem k zúčastněným a autorovi pronesl pár vět s obecným konstatováním, že žijeme v demokratické společnosti, v níž můžeme vyjadřovat různé názory. Knihu, její obsah či úhel pohledu jsem nehodnotil,“ brání se Staněk.

Grebeníček ve své knize píše o církevních restitucích následující: „Jsme téměř bezmocnými svědky toho, jak se církev stává součástí rozsáhlého vlastnického převratu, který v České republice stále ještě probíhá.“

Staněk si po zveřejnění informace o křtu vysloužil ostrou kritiku, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) například na svém twitterovém účtu napsal, že se za svého nástupce stydí. „Je mi líto, že v Nostickém paláci zasedl člověk, který neváhá aktivně podporovat komunistické lži. Jak hluboko jsme klesli!“ zlobil se Herman.

Grebeníček nicméně serveru iROZHLAS.cz sdělil, že Staněk se akce pouze zúčastnil. „Knihu křtil profesor Václav Pavlíček, ten tam měl hlavní vystoupení. Přišel i náš první kosmonaut Vladimír Remek nebo básníci Karel Sýs a Jiří Žáček,“ popsal poslanec.

Podobné názory

Staňka podle něj na křest pozval nakladatel, na akci promluvil krátce a v obecné rovině. „Jen pozvedl číši a mluvil o pluralitě názorů, svobodě slova a podobně. Myslím, že o té knížce neřekl ani větu. My jsme spolupracovali ve výboru, kde se projednávají kulturní otázky. A přiznám se, že v řadě přístupů k aktuálním problémům jsme měli docela podobné názory,“ připustil Grebeníček.    

Miroslav Grebeníček | Foto: Marián Vojtek

Podle serveru iDNES.cz ministr na křtu uvedl následující slova: „Jednou z hlavních hodnot dnešní doby je možnost nahlížet na věci z různých úhlů pohledu. Chtěl bych popřát autorovi, aby ta kniha, která půjde mezi veřejnost, přinesla pohled na téma, na problém, o kterém se dnes poměrně intenzivně diskutuje. Aby to byl pohled, který ukáže i jiný úhel pohledu, protože jen tím, že můžeme konfrontovat různé úhly pohledu a různé názory, můžeme se pokusit dobrat k pravdě.“

Server iROZHLAS.cz se Staňka ptal, zda považuje účast na akci v roli ministra za vhodnou, na další telefonáty ani SMS už ale nereagoval. Sněmovna zřejmě již brzy schválí návrh KSČM, ČSSD a hnutí ANO na zdanění církevních restitucí, zákon ještě čeká závěrečné hlasování.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme