Ministr Staněk skončí ve funkci ke konci května. Necítil podporu od vedení ČSSD

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) ke konci května rezignuje na svou funkci. Informaci Radiožurnálu potvrdil předseda sociálních demokratů Jan Hamáček s tím, že nového ministra vybere do konce května.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:29 15. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Staněk

Antonín Staněk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministr kultury Antonín Staněk mě o své rezignaci k 31. 5. předem informoval. Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za jeho práci. Za současné vyostřené situace však resort potřebuje uklidnit a nový impuls. Jméno nového ministra kultury oznámím na konci května,“ sdělil Radiožurnálu předseda ČSSD Jan Hamáček.

Následně tuto informaci Hamáček zveřejnil i na svém facebookovém profilu. Odstupující ministr v dopise pro premiéra Andreje Babiše (ANO) uvedl, že si za všemi rozhodnutími pevně stojí. „Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím,“ uvedl.

Je přesvědčen, že proti němu byla vedena v poslední době masivní kampaň bez racionálního zdůvodnění.

„Jen proto, že jsem se rozhodl učinit přítrž nehospodárnému, ba protiprávnímu jednání ředitelů dvou prestižních institucí spadajících pod můj resort,“ napsal.

 

Satisfakce pro kritiky

Staněk dodal, že ve svém boji již necítil podporu z vedení ČSSD. Také zprostil mlčenlivosti úředníky ministerstva, kteří vypracovali audity v NGP a MUO. Auditní výstupy chce předat veřejnosti k posouzení.

Prezident Miloš Zeman se kvůli obsazení postu ministra kultury setká s Hamáčkem ve čtvrtek 23. května, avizoval na twitteru mluvčí Jiří Ovčáček. Se Staňkem poté 28. května.

Staňkova demise zklidní situaci, věří premiér. Opozice kritizuje ministra i vládu pod vedením Babiše

Číst článek

Zástupci Muzea umění v Olomouci vnímají Staňkovu rezignaci jako velkou satisfakci. Zaměstnanci instituce vyzvali ministra k odchodu z vlády už 21. března. Jejich odmítavý postoj proti ministrovi pak zesílil po dubnovém odvolání dosavadního ředitele Michala Soukupa.

„Nevěřil jsem, že pan ministr Antonín Staněk najde tolik odvahy, aby sám odstoupil z této funkce,“ uvedl v tiskovém prohlášení dosavadní ředitel muzea Michal Soukup, kterého Staněk odvolal z funkce 18. dubna.

Tlak ze všech stran 

Staněk se dostal pod tlak ze strany odborníků i politiků poté, co v dubnu náhle odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa. Své rozhodnutí opíral o kontrolu fungování obou institucí a ztrátu důvěry v ředitele.

Proti Staňkovi se poté však ostře vymezili umělci i odborníci z kulturní sféry. Za Jiřího Fajta se v dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi (ANO) postavili představitelé světových výtvarných institucí. Staňkovo odvolání brzy poté požadovali i čeští umělci a představitelé kulturních institucí v petici, kterou podepsalo několik tisíc lidí. 

‚Fatální selhání‘, nebo opatrnost opřená o radu právníků? Co vedlo k odvolání šéfa muzea v Olomouci

Číst článek

Ministr začal ztrácet podporu i ve vlastní straně. První místopředseda ČSSD Roman Onderka koncem dubna uvedl, že by osobně Staňkův konec v čele resortu zvažoval. 

Poslanec ČSSD Petr Dolínek přímo požadoval odvolání ministra kultury. „Demonstrantům jsem také řekl, že vláda, ve které ČSSD sedí, je koaliční vládou s hnutím ANO, nikoliv s prezidentem. Miloš Zeman nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude stát v čele kulturních institucí. I proto jsem jeden z těch, kteří požadují výměnu na postu ministra kultury,“ napsal na twitteru.

Staňkův konec bude znamenat sedmou změnu pro Babišův kabinet za 11 měsíců fungování. Poslední ministerské změny se uskutečnily 30. dubna, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry spravedlnosti, průmyslu a obchodu a dopravy. Uskutečnily se také změny v obsazení vicepremiérů.

Dopis ministra kultury Antonína Staňka premiérovi Andreji Babišovi

Vážený pane premiére,

jakožto ministr, který se zodpovídá prezidentovi ČR, Vám, sociální demokracii a občanům této země, České republiky, si za všemi svými rozhodnutími pevně stojím. Jsou v souladu s mým nejlepším vědomím a svědomím.

V uplynulých týdnech byla proti mé osobě vedena masívní kampaň bez racionálního zdůvodnění jen proto, že jsem se rozhodl učinit přítrž nehospodárnému, ba protiprávnímu jednání ředitelů dvou prestižních institucí spadajících pod můj rezort.

Oba se na základě výsledků veřejnosprávních kontrol Ministerstva kultury ČR dopustili řady protiprávních jednání, jimiž mohli způsobit českému státu a institucím, v jejichž čele stáli, nejen finanční, ale i reputační újmu.

Jsem bytostně přesvědčen, že zákony mají platit pro každého, respektované osobnosti kulturního života nevyjímaje. V rámci vlády práva není nikdo nedotknutelný.

Jsem přesvědčen, že demokracie, kde vládnou zjitřené vášně a slepota vůči faktům namísto racionálních argumentů a práva, je ve vážném nebezpečí. Ve svém boji za spravedlnost a právo již necítím další podporu z nejvyššího vedení ČSSD, a proto jsem se rozhodl vyhovět výzvě předsedy strany Jana Hamáčka a k 31. 5. 2019 rezignuji na post ministra kultury.

Sděluji zároveň, že k dnešnímu datu zprošťuji povinnosti mlčení všechny úředníky ministerstva, kteří vypracovali veřejnosprávní audity v obou mnou podřízených organizacích - Národní galerii Praha a Muzeu umění Olomouc - a předávám veřejnosti k posouzení všechny jejich auditní výstupy. Jsem odhodlán prokázat, že útoky mířené na mou osobu byly jen součástí štvavé kampaně bez ohledu na skutečný stav věcí. Přeji svému nástupci či nástupkyni, aby měli větší úspěch na postu ministra kultury.

Antonín Staněk

ministr kultury ČR

ČTK, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme