‚Nedošlo ke spáchání trestného činu.‘ Policie odložila oznámení na exředitele olomouckého muzea

Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Řekl to krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Trestní oznámení na ně podal před odchodem z funkce někdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Důvodem byly okolnosti kolem přípravy stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), které se chystá již více než deset let. Na projekt vláda uvolnila 600 milionů korun.

Olomouc (Aktualizováno: 9:06 4. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. | Foto: Stanislav Heloňa/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Trestní oznámení souviselo především s nákupem pozemků pro Středoevropské fórum v Olomouci (SEFO); podle ministra byly pozemky předražené. Předmětem vyšetřování mělo být také to, jak mohlo muzeum žádat o evropskou dotaci na projekt SEFO, když v té době nemělo vykoupené tři další parcely, na kterých se mělo stavět.

Zaorálek zrušil výběrové řízení na šéfa Muzea umění v Olomouci. Za Staňkův krok se omluvil

Číst článek

„Mohlo se tak jednat o uvedení v omyl a tím pádem podvodné jednání,“ řekla dříve tehdejší mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Policie to však odmítla. „Trestní oznámení bylo na konci října odloženo s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu,“ řekl v pondělí mluvčí Hejtman.

„Vyjádření policie mě nemohlo překvapit, vždyť celá záležitost s trestním oznámením byla od začátku nesmyslná,“ reagoval na rozhodnutí policie v tiskové zprávě Zatloukal.

Podobně to vidí i Soukup. „Nic jiného jsem nečekal, neboť jsme se žádných ‚závažných ekonomických pochybení‘ nikdy nedopustili,“ řekl Michal Soukup, který nyní pracuje jako zástupce ředitele Muzea umění. 

S ukončením celé kauzy je spokojený i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Jsem rád, že celá tato nešťastná záležitost je nyní definitivně uzavřena a vedení muzea se může opět plně soustředit na svou práci,“ popsal.

Omluva od ministra

Soukup vedl muzeum od dubna 2013 až do dubna letošního roku, kdy jej z funkce odvolal tehdejší ministr Staněk. Pochybení již dříve odmítl. Jeho předchůdce Zatloukal, který vedl muzeum v letech 1990 až 2013 a výrazně se zasloužil o vybudování Arcidiecézního Muzea v Olomouci, již dříve popřel, že by za jeho éry bylo něco v nesouladu se zákonem.

Staněk vyhlásil výběrové řízení na ředitele Muzea umění Olomouc, odvolal ho spolu s Fajtem

Číst článek

„To je naprostý nesmysl, ani nemohlo být nic porušeno. Vše procházelo schvalovacím řízením ministerstva financí a ministerstva kultury, takže nic porušeno být nemohlo,“ uvedl tehdy historik umění Zatloukal.

Kroky ministra kultury a bývalého olomouckého primátora Antonína Staňka vyvolaly velké emoce a podepsaly se i na napětí v Muzeu umění. Jeho zaměstnanci poté vyzvali ministra k rezignaci.

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který Staňka ve funkci nahradil 27. srpna, se za podané trestní oznámení oběma bývalým ředitelům v září při návštěvě Olomouce omluvil s tím, že je přesvědčen, že se nedopustili žádného trestného činu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme