Aplikace Tečka nově zobrazuje certifikáty o bezinfekčnosti modře. Dřívější zbarvení mohlo mást

Aplikace Tečka, s jejíž pomocí lidé mohou prokazovat, že jsou očkováni proti koronaviru, otestováni nebo po nemoci, nově zobrazuje certifikáty modrou barvou. Důvodem změny je podle mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáše Trnky to, že pro uznání bezinfekčnosti platí v různých zemích Evropské unie různé podmínky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální covidové certifikáty, známé jako covidpasy, už fungují ve všech zemích Evropské unie. Některé státy jako Česko je zavedly s předstihem.

Kontroloři by se při zjišťování bezinfekčnosti například při vstupu na kulturní akci či při cestování, neměli řídit pouze pohledem na podbarvení dokladu v aplikaci, prohlásil Trnka | Foto: Barbora Navrátilová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatímco v Česku je doklad o očkování do 14 dnů po druhé dávce dvoudávkové vakcíny neplatný, v některých zemích stačí k prokázání bezinfekčnosti už první dávka. Dřívější červené či zelené podbarvení mohlo být při cestování matoucí.

„Označování certifikátů zelenou a červenou barvou podle platných ochranných opatření České republiky jsme ponechali pouze v seznamu osob a seznamu certifikátů osoby,“ uvedl Trnka.

Červená místo zelené a naopak. Zobrazení certifikátů bezinfekčnosti v aplikaci Tečka provází obtíže

Číst článek

Druhým důvodem změny je podle Trnky to, že by se kontroloři při zjišťování bezinfekčnosti například při vstupu na kulturní akci či při cestování neměli řídit pouze pohledem na podbarvení dokladu v aplikaci.

„Kontrolor by měl ověřovat platnost certifikátu vlastní čtečkou QR kódu, například aplikací čTečka nebo obdobnou, podle pravidel příslušného státu,“ doplnil Trnka.

Aplikaci Tečka už si stáhlo přes milion uživatelů. Je dostupná od 30. června a funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). O výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje.

V aplikaci je možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme