Červená místo zelené a naopak. Zobrazení certifikátů bezinfekčnosti v aplikaci Tečka provází obtíže

Aplikace Tečka má lidem umožnit snadné zobrazení jejich certifikátů o bezinfekčnosti. S páteční změnou se ale objevily problémy. Někomu zůstal zelený certifikát, ačkoli nově nestačí být tři týdny od první injekce vakcíny proti koronaviru u dvoudávkového séra. Naopak někomu certifikát zčervenal, i když měl jedodávkouvou vakcínu. Programátoři se snaží aplikaci opravit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální covidové certifikáty, známé jako covidpasy, už fungují ve všech zemích Evropské unie. Některé státy jako Česko je zavedly s předstihem.

Digitální covidové certifikáty, známé jako covidpasy, už fungují ve všech zemích Evropské unie. Některé státy jako Česko je zavedly s předstihem. | Foto: Barbora Navrátilová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Daniela Köppla z Chytré karantény, která se o aplikaci stará, vývojáři o problémech vědí. „Potíže jsou ale jiné u různých operačních systémů telefonů a tabletů,“ řekl Radiožurnálu. Například u operačního systému iOS to podle Köppla vyřeší aktualizace v příštím týdnu.

Na očkování jsem byl 11.6. 2021, certifikát mi zezelenal v aplikaci #tečka 3.7. a celých 6 dní jsem si mohl užívat volnosti. Teď musím čekat rok, než začne zase platit :-) Asi nějakej šotek, ale na hranicích bych dneska být nechtěl...

10:39 – 09. 07. 2021

7

Vedle mobilní aplikace je nadále možné prokazovat bezinfekčnost také papírovým dokladem, který lidé dostanou přímo při testování či očkování. Certifikát ve formě elektronického dokumentu PDF, který ji potvrzuje, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

Od pátku v Česku platí nová pravidla ohledně prokazování bezinfekčnosti na covid-19, potřebná pro návštěvu některých služeb nebo hromadných akcí. Nově nestačí uplynutí 22 dní od první dávky očkování. Nyní je v takovém případě nutné předložit negativní test.

Ze zdravotního pojištění má každý pojištěnec nárok na antigenní test, kterým bezinfekčnost prokáže na tři dny, jednou za sedm dní a měsíčně na dva PCR testy, které platí sedm dní. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná.

Celkově bylo v Česku do středy očkováno podle dat ministerstva asi 5,16 milionu lidí, dokončené očkování oběma dávkami zatím nemá asi 3,64 milionu z nich.

Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme