Apolitičnost policie nezávisí jen na jejím prezidentovi, říká politolog

Policie má po týdnech sporů mezi ODS a Věcmi veřejnými nového prezidenta. Petra Lessyho do funkce jmenoval ministr vnitra Radek John. 46letý Lessy dosud působil jako náměstek ředitele jihomoravské policie. Premiér Petr Nečas Johnovu volbu nového policejního prezidenta nakonec nevetoval. Ta je podle něj čistě odpovědností ministra vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Lessy by se mohl stát novým policejním prezidentem

Petr Lessy by se mohl stát novým policejním prezidentem | Zdroj: ČTK

Petr Lessy po svém jmenování prohlásil, že politici svými diskusemi ohledně obsazení funkce policejního prezidenta policii vnitřně oslabili. Lessy teď doufá, že policii nastane období, kdy nebude terčem politických spekulací.

Podle ministra Johna nový policejní prezident musí policii stabilizovat a "restartovat" potírání korupce, organizovaného zločinu a závažné finanční kriminality. Petr Lessy sice dosud fungoval jen u uniformované složky policie, to ho ale podle politologa Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně v boji s korupcí, mafiemi nebo závažnými zločiny nemusí nutně handicapovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Miroslav Mareš komentoval výběr policejního prezidenta na Rádiu Česko

„Funkce policejního prezidenta je především manažerská. To znamená, že on musí případně obnovit ty vedoucí složky na nižších funkcích, které právě bojují přímo s těmito fenomény, a musí dát policii takovou novou krev a důvěru v to, že je schopná s těmito fenomény bojovat,“ zdůraznil Mareš na Rádiu Česko a doplnil:

„Já se domnívám, že do určité míry nehraje zas až tak roli, jestli ten člověk působil přímo na těchto polích, ale to, jaké prokázal manažerské schopnosti v předchozích funkcích.“

Policie by podle Lessyho neměla být terčem politických spekulací, politické otázky by se měly týkat jen ministra. Podle médií nový policejní prezident patřil od počátku mezi favority Radka Johna.

‚Záleží na každém policistovi‘

Lessy sám v minulém volebním období působil v komunální politice jako nezávislý na kandidátce ODS a konec konců policejního prezidenta vybírali de facto politici. Bude tedy policie s novým šéfem podle Mareše dostatečně apolitická?

„Myslím, že to nezáleží pouze na policejním prezidentovi, ale záleží to na každém policistovi, vůči kterému se nějaký politický tlak vyskytne, a na každém jeho vedoucím pracovníkovi, který takový politický tlak může ustát a musí se za toho člověka postavit.“

„Takže nemyslím si, že se mávnutím kouzelného proutku změní politické tlaky na policii, ale samozřejmě už to, že někdo deklaruje tady tu apolitičnost, může svědčit o tom, že se to bude snažit dodržet,“ řekl politolog a dodal, že různé mediální nálepky ‚kdo je koho muž‘, je třeba brát s rezervou.

„Prostě to se vždycky objeví v jednom médiu, ostatní média – protože je to zjednodušující argument – to ráda převezmou, ale nemusí to tak vůbec být,“ upozornil Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity.

Martin Křížek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme