Apríl otřásá důvěryhodností médií i bránicemi skeptiků

„Copak by to bylo za duben, kdyby jaro nevyvedl aprílem" - to praví jedna lidová pranostika. Každého člověka asi okolí něčím napálilo. Příležitost zašprýmovat si prvního dubna si někdy nenechají ujít ani jindy seriózní média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC | Foto: Kateřina Křenová

První mediální aprílovou kachnu vypustil americký deník The Boston Post. Napsal, že v lokálním městském parku objevili pirátský poklad. To bylo v roce 1840 a vzhledem k tomu, že začátek tradice aprílových žertíků se datuje už do 16. století, tak novináři pokušení záměrně mystifikovat odolávali celkem dlouho.

Poslední dobou však zábrany v médiích padají a téměř žádné téma jim není svaté. Některé mediální apríly zní velmi seriózně a důvěryhodně, jiné už tak uvěřitelné nejsou, ale přesto se čtenáři a posluchači dost často chytí na lep.

Aprílové vtípky vypouštějí i seriózní média jako například britská BBC. V roce 1957 připravila reportáž o tom, jak ve Švýcarsku mají díky teplému počasí rekordní sklizeň špaget. Odvysílanému příspěvku, ve kterém lidé sbírali špagety z keřů, mnozí uvěřili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aprílovými vtípky médií ve světě se zbývala ve víkendovém Odpoledním Radiožurnálu Adéla Havránková

Před šesti lety zase BBC přinesla obrazový materiál o tom, jak televizní štáb na Antarktidě objevil hejno létajících tučňáků. Video jejich přeletu se stalo tím nejoblíbenejším na internetu.

Vědecký magazín Discover přinesl také například aprílovou pseudoseriózní reportáž o nově objeveném živočichovi jménem ledovrt horkohlavý. Mělo jít o nové zvíře se dvěma kly. Díky svým cévním zakončením na hlavě měl údajně tavit led přímo pod sebou, aby se dostal ke kořisti v moři. A objev zněl tak atraktivně, že hned několik zoologických zahrad chtělo ledovrta získat.

Adéla Havránková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme