Arbitráž s Diag Human budou zřejmě přezkoumávat jen rozhodci navržení státem

Arbitráž ve sporu firmy Diag Human se státem budou přezkoumávat přinejmenším dva rozhodci, které navrhla Česká republika. S vysokou pravděpodobností potom stát získá všechny tři arbitry. Napomohlo k tomu rozhodnutí vrchního soudu, který pravomocně potvrdil prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela jako člena rozhodčího senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diag Human - ilustrační obrázek | Foto: Emanuel Macoun

Diag Human si nárokuje odškodnění přes 8 miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou.

Rozhodčí senát v roce 2008 firmě toto odškodnění přiznal a stát se odvolal. Následovat měl přezkumný proces, jenže strany se dlouhou dobu nemohly domluvit na obsazení senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí Vrchního soudu sledoval i reportér Martin Drtina

Jediným dosud nezpochybněným arbitrem byl bývalý děkan plzeňských práv Milan Kindl - nominovaný státem. Rozhodce Damian de la Ca navržený Diagem se své funkce vzdal.

Dnes soud rozhodl, že druhým rozhodcem bude Petr Kužel a o třetího spor pokračuje. Nepravomocně by jím měl být ekonom Jiří Schwarz navržený opět státem.

Česká republika je tedy na dobré cestě mít všechny tři arbitry v řízení. Jak se může stát, že jedna strana sporu může vybrat všechny tři rozhodce, má právník z úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jednoduchou odpověď: „To je vlastně v důsledku pasivity druhé strany.“

Diag Human podle něj nevyužil včas svého práva po odstoupení Damiana de la Ca nominovat za něj náhradníka. A proto se tohoto práva ujal stát a nominoval svého člověka. A soud mu dnes dal za pravdu.

„Máme za to, že Česká republika byla oprávněna podat návrh na jmenování tohoto rozhodce,“ vysvětluje předsedkyně odvolacího senátu Yvona Svobodová.

Diag Human podá žalobu do Štrasburku

Diag Human chce reagovat žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Advokátka firmy Iva Duchoňová, která v odvolání vznesla celou řadu námitek, ji chce podat v nejbližší době:

„Nejsme překvapeni a o důvod víc, proč jsme se vymanili z juridice českých soudů a proč jsme se uchýlili k dalším postupům v zahraničí.“

Vedle toho chystá i dovolání k nejvyššímu soudu. Mezitím se Diag Human snaží v zahraničí vydávat rozhodčí nález za pravomocný a vykonatelný a postihnout tím majetek českého státu na základě montrealské dohody.

V loňském roce se to týkalo i některých vzácných obrazů zapůjčených do Rakouska. Stát se ale proti tomu bránil a ve druhém kole vždy dosáhl přesně opačného výsledku.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme