Archeologové se znovu pokusí najít hrob Anežky České

Údajný hrob svaté Anežky začnou odpoledne v pražském kostele svatého Haštala hledat archeologové. Odkryjí dvě místa u oltáře, která už dříve označil georadarový průzkum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Anežka česká | Foto: Marián Vojtek

Hlavním úkolem několikačlenného týmu je potvrdit, a nebo vyvrátit domněnky o tom, že by sedm staletí hledaný hrob svaté Anežky mohl být právě U Haštala. "Jsou tady určité náznaky, že by se v tomto prostoru mohlo skrývat něco zajímavého," řekl archeolog Zdeněk Dragoun. Biofyzikální průzkum v místě podle něj ukázal určité anomálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Archeolog Zdeněk Dragoun byl hostem Ranního interview Radiožurnálu.

"Rádi bychom předešli dalším spekulacím, a ty se vyloučí jedině empirickým archeologickým výzkumem na obou místech," řekl hlavní kněz týnské farnosti Vladimír Kelnar.

Anežka Přemyslovna U Haštala skládala řeholní slib, a kostel je jen pár kroků od Anežského kláštera, který světice založila a odkud byly její ostatky přeneseny na neznámé místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pátrání po hrobu svaté Anežky České pokračuje. Příspěvek redaktorky Michaely Veteškové

Tým archeologů má svolení pracovat na dvou lokalitách a vedoucí archeologického oddělení pražského Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska slibuje, že budou kopat jen tam, kde je to skutečně nutné. Archeologové tak v kostele odkryjí podlahu na dvou místech.

"Celý výzkum je poměrně složitý proces, který má několik kroků. Každý krok znamená rozhodnutí, jak dál budeme nakládat s případným objevem, ať je to cokoliv."

Vedoucí týmu Podliska také potvrzuje, že podobný výzkum na označených místech u oltáře ještě nedělali, tak jsou sami zvědaví, co tam naleznou.

Obě místa pomocí georadaru označil Leo Vrzal, ale zatímco lokalitu v podestě oltáře kontrolní měření vyloučila, tu druhou - asi půl metru vzdálenou od oltáře - kontrolní měření potvrdila. "Zhruba třicet, čtyřicet centimetrů pod původní dlažbou se nachází deska," říká Vrzal.

Stejně jako další odborníci, tak také Leo Vrzal podotýká, že pravdu o posledním místě odpočinku legendami opředené světice odhalí až detailní archeologický průzkum a následný výzkum, včetně rozboru DNA.

A to může trvat měsíce. Nebo pár dní, když archeologové odkryjí určená místa a v nich nic nenaleznou.

Marika Táborská, Michaela Vetešková, Alice Kottová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme