Archeologové v Plzni představí veřejnosti unikátní nálezy

Den otevřených sond v Plzni představí pozůstatky středověkého předměstí a další důležité nálezy. Objevili je archeologové na místě budoucího divadla a dnes si je zájemci mohou prohlédnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologické vykopávky na děčínském zámku | Foto: Josef Suk

Archeologové zkoumali od dubna plochu bývalého Říšského předměstí, které bylo založeno současně se vznikem města, tedy na konci 13. století. Podle archeoložky Kateřiny Postránecké jsou nejdůležitější nálezy z období vrcholného středověku a raného novověku.

„Jsou velmi vzácné, i když špatně dochované. Objevili jsme stopy po středověké kamenné a dřevěné zástavbě zaniklé požárem a také studny. Velkým unikátem je část dřevěného vodovodu, podobný jsme nalezli také na náměstí republiky v Plzni,“ říká Postránecká.

Největší množství nálezů ale pochází z období novověku.

„K těm nejzajímavějším patří zbytky obvodového zdiva hospodářského dvora a stodoly nebo zdi lihovaru,“ dodává archeoložka.

Pro Plzeňany a nejen pro ně jsou prohlídky jedinečnou šancí. Některé nálezy se sice vyzvednou, ale část přikryje stavba nové budovy divadla.

Jana Kosová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme