Archeologové zkoumají základy vyhořelého kostela v Gutech. Na místě za dva roky vznikne replika

Na místě vyhořelého kostela v třineckých Gutech pracují archeologové. Hloubí tam sondy a připravují podrobný průzkum podloží. Chtějí získat co nejvíc informací o základech kostela, což by mohlo pomoct při stavbě repliky vzácné památky. Kostel z 16. století shořel v srpnu.

Třinec-Guty Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel ostravských památkářů Michal Zezula (vlevo v kombinéze) se připravuje na prohledávání trosek

Ředitel ostravských památkářů Michal Zezula (vlevo v kombinéze) se připravuje na prohledávání trosek | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas

Archeologové už našli třeba staré hřeby z rakví. Objevili také kamennou zeď, která zřejmě vznikla ve starší stavební fázi kostela. „Ještě to samozřejmě není jisté, k tomu se časem dohrabeme. Nicméně už se nám tam začaly objevovat poměrně pravidelné jámy, což v tuto chvíli jasně avizuje, že bychom už mohli narazit na nějaké starší pohřby,“ říká Marek Kiecoň z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Zkoumat plochu pod shořelou památkou z 16. století budou archeologové několik týdnů. Z dochovaných dokumentů vědí, že kostel měl svého předchůdce z 15. století a doufají, že to potvrdí i samotný průzkum v terénu.

„Budeme se snažit osondovat co nejvíc toho prostoru, abychom měli šanci opravdu najít něco ze starších fází – nejlépe tedy i té původní, nejstarší. Potom je to už ale o štěstí, o náhodě, jestli se něco takového tady vůbec dochovalo,“ dodává Kiecoň.

Stavbu repliky shořelého kostela chce biskupství zahájit zřejmě příští rok na podzim. Na jaře roku 2019 by měla být hotová.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme