Architekt Jan Kaplický zvažuje návrh na nové místo budovy Národní knihovny

Nejnovější variantou na stavbu budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického je místo u metra Vyšehrad - na pozemku u zadní části Kongresového centra. K tomuto novému nápadu se Jan Kaplický nechce zatím vyjádřit. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek ale řekl, že s architektem už o nové variantě výstavby knihovny mluvil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model nové budovy Národní knihovny

Model nové budovy Národní knihovny | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

"Pro pana architekta Kaplického je to naprosto nová zpráva. My jsme se dnes sešli a zhruba ve dvouhodinové diskusi jsme probírali možné parametry této varianty. Myslím si, že jsme se shodli v hodnocení pozitiv toho pozemku," uvedl pro Radiožurnál Vlastimil Ježek.

Dodal také, že podle jeho názoru je hrana Pankrácké pláně určitě dobré místo: "Upřímně řečeno, kdybychom si před třemi lety vybírali mezi západním okrajem Letné a hranou Pankrácké pláně, tak by dokonce možná dostala pankrácká varianta přednost. Minimálně vzhledem k přímé návaznosti na metro."

Soutěž byla sice vyhlášena na pozemek na Letné, ale expertní komise právní skupiny Národní knihovna se před několika měsíci shodla na tom, že je možné využít výsledků soutěže i pro jiné místo, pokud s tím bude autor souhlasit. O tom, zda bude Národní knihovna stát na Vyšehradě, ale musí kromě Jana Kaplického a vedení Národní knihovny, rozhodnout také pražský magistrát. Ten vidí věc podle náměstka primátora Pavla Klegy jako otevřenou:

"Na to, jestli je to možné nebo to není možné, bude určitě potřeba udělat nějaké studie. Pokud Národní knihovna ty studie udělá, tak se tím následně samozřejmě budou příslušné úřady zabývat a můžou dojít k závěru, že ta knihovna tam stát může. Můžou ale také být naprosto objektivní okolnosti, proč tam stát nemůže.

Katarína Brezovská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme