Architekt policejní reformy Laube pobírá podobnou rentu jako Klaus, dál přitom pracuje pro stát

Po půl roce vyšetřování sněmovní komise k reorganizaci policie dokončuje svoji závěrečnou zprávu. Hlavní tvůrce reformy, generál Zdeněk Laube, který od policie odešel, od Nového roku pracuje na České poště. K tomu ještě pobírá každý měsíc rentu přes 50 tisíc korun. Výši výsluhy vypočítalo Datové oddělení Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube ukončil služební poměr (archivní foto)

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube ukončil služební poměr (archivní foto) | Foto: Policie ČR

Loni v září to byla nečekaná zpráva. Ze dne na den skončil na svém postu jeden z hlavních tvůrců reformy části policie Zdeněk Laube. Jeho nadřízený, policejní prezident Tomáš Tuhý, k tomu tehdy řekl, že měl Laube dlouhodobě zdravotní problémy.

„Bohužel to přišlo v době, kdy se připravoval záměr organizační změny ve struktuře policie. Požádal jsem ho už tehdy, aby společně s celým týmem ještě v policii vydržel. Nicméně jeho současné rozhodnutí jsem plně akceptoval,“ řekl Tuhý.

Žalobci se už nebudou zabývat trestním oznámením na Chovance a Tuhého kvůli reorganizaci policie

Číst článek

Laube odešel podle propočtů Datového oddělení Českého rozhlasu s doživotní rentou zhruba 51 tisíc korun. „Výsluhu jsme spočítali z výše Laubeho platu a odměn za rok 2015, které jsme získali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. A vyšlo nám, že bere asi 51 tisíc korun,“ upřesňuje datový novinář Jan Cibulka.

Stejnou sumu vypočítal i expert na policejní právo Petr Tomek. „Výsluhový příspěvek je jedním z výsluhových nároků příslušníků bezpečnostních sborů. Je možný dvojí výpočet a poskytuje se ten, který vyjde příznivěji pro příslušníka,“ říká právník a policejní odborář Tomek.

Ministerstvo výši renty odmítlo prozradit

Sám Laube se k výši svých výsluh nechtěl vyjadřovat. Z propočtů nicméně vyplývá, že pobírá rentu podobně vysokou jako bývalý prezident republiky Václav Klaus.

Zařadil se tak mezi pár vyvolených bývalých policistů, kteří mají rentu vyšší než 50 tisíc korun. Třeba bývalý šéf generální inspekce Ivan Bílek bere měsíčně skoro 70 tisíc, bývalý náměstek na prezidiu Jiří Houba pak 62 tisíc. Průměrná výše příspěvku pro policistu je přitom kolem 11 tisíc korun.

Ivan Bílek | Foto: Filip Jandourek

Český rozhlas se snažil výši Laubeho renty získat několik měsíců podle zákona o svobodném přístupu k informacím, ale ministerstvo vnitra všechny žádosti odmítlo.

„V daném případě Zdeněk Laube nedal souhlas s poskytnutím svých osobních údajů a nejsou splněny ani další zákonné podmínky pro poskytnutí žádané informace,“ píše se v odůvodnění.

Berži má rentu 62 tisíc a pracuje na GIBS

I když Laube odešel od policie ze zdravotních důvodů, do důchodu se nechystal. Začal radit ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Ale jen na krátkou dobu, od ledna Laube vede inspekci České pošty, která spadá pod vnitro.

Kauzy roku 2016: Ředitel protimafiánské jednotky Šlachta skončil kvůli reformě části policie

Číst článek

„Zdeněk Laube pracuje na České poště jako vedoucí odboru inspekce. Vyhrál výběrové řízení a na Českou poštu nastoupil od 1. 1. 2017,“ říká mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Laube ale není sám, kdo kromě desetitisícové výsluhy bere ještě plat, což mu současný zákon umožňuje. V minulosti vyšlo například najevo, že jednu z nejvyšších rent má bývalý šéf IT na prezidiu Gabo Berži. Poté, co odešel s výsluhou 62 tisíc, začal pracovat na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Jestli Berži u inspekce ještě pracuje, nechtěla její mluvčí Radka Sandorová komentovat.

Musel by se otevřít zákon o služebním poměru

V minulosti politici několikrát uvažovali o tom, že zakážou, aby bývalí policisté pobírali zároveň výsluhu a plat od státu. Nikdy se to ale nestalo, protože se obávali masivních odchodů od policie.

Velkoryse nastavený systém dlouhodobě kritizuje bývalý detektiv a exnáměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. „Když někdo 20 nebo 30 let pracuje třeba na pohotovostní motorizované jednotce a jezdí na výzvu na lince 158 a po nocích se tahá se zloději a opilci, a pak dostane třeba výsluhu 7000 korun, tak si myslím, že taková výsluha je společensky akceptovatelná,“ míní Hruška.

Jaroslav Hruška, první náměstek ministra vnitra | Foto: Šárka Ševčíková

„Naopak potom všichni víme, že jsou tady některé extrémní případy, kdy lidé, kteří byli v kancelářích, nakonec pobírali někdy i 50tisícové výsluhové příspěvky. Několik málo pobírá výsluhové příspěvek dokonce vyšší, než má rentu bývalý prezident republiky. Ale musel by se otevřít zákon o služebním poměru, což není vůbec jednoduchá věc,“ dodává Jaroslav Hruška.

Jediná změna, která platí od Nového roku, je, že se renta nedaní. Výsluhu bere každý policista po 15 letech služby. Má to být hlavně kompenzace za to, že nesměl podnikat nebo riskoval při své práci život.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme