Architekti chtějí víc veřejných soutěží

Česká komora architektů kritizuje zadávání veřejných zakázek. Dnes zveřejní podrobnosti k sílící korupci při zpracování velkých architektonických zakázek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeřáb - stavba | Foto: Comstock Images

Člen představenstva komory Jan Sapák zdůrazňuje, že státní instituce, jako magistráty a radnice, by měly v první řadě vypisovat regulérní architektonické soutěže, což se v současnosti příliš často neděje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Jan Sapák, 1. místopředseda České komory architektů

„Převážná většina veřejných zadavatelů, ať už jsou to ministerstva, nebo obce, se tomuto typu soutěže vyhýbá. A my jsme si zcela jisti tím, že nejde o nedorozumění, ale je to jeden ze symptomů neprůhledné a nešťastné situace.“

„V podstatě je to opak než je průhledná, transparentní a všem otevřená soutěž,“ zalitoval Sapák.

Architekti také kritizují úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle komory jde pouze o kosmetické úpravy, které nic neřeší. „Zákonu chybí především to základní zaměření. Možná, že to je slušná loď, které ale chybí lodivod a které chybí směr,“ dodává 1.místopředseda české komory architektů.

„Samozřejmě víme, že špatnost zákona toho není příčinou, ale kdyby byl lepší, tak může přirozeně výrazně pomoci,“ dodává Sapák.

Milan Kopp, Jan Herget, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme