Architekti se postavili za pražské stavební předpisy, podle kritiků jdou na ruku developerům

Česká komora architektů se dnes postavila za nové stavební předpisy, které začnou platit v Praze od příští středy. Její členové uvedli, že jsou znepokojení negativní kampaní, která uvedení nových pravidel doprovází. Zástupci některých městských částí, opoziční zastupitelé i některé firmy tvrdí, že současné vedení Prahy a autoři studie jdou na ruku developerům. Terčem kritiky se stává hlavně omezení rozvoje parkovacích míst v centru metropole nebo jeho údajně nadměrné zahušťování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkovací zóny v Praze

Parkovací zóny v Praze | Foto: Filip Jandourek

Změny se budou týkat reklamy, parkování, veřejného prostoru nebo odstupů od jednotlivých staveb.

„Najednou těsně před volbami se pražské stavební předpisy stávají předmětem politického boje a jsou haněny nepravdivou lživou kampaní. V novinách, na billboardech, na k tomu zřízené webové stránce jsou vytržené věci z kontextu, které neodpovídají skutečné realitě,“ říká první místopředseda České komory architektů a garant nových pražských stavebních předpisů Pavel Hnilička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kritiku pražských stavebních předpisů, které začnou platit od října, reagoval první místopředseda ČKA Pavel Hnilička

Terčem kritiky se stává hlavně omezení rozvoje parkovacích míst v centru metropole nebo jeho údajně nadměrné zahušťování. Podle Hniličky jich bude dost:

„Mírně jsme snížili počet stání v centru tam, kde dobře funguje veřejná doprava a kde je možné chodit pěšky, a naopak jsme je navýšili na zhruba 140 procent na okrajích. Celková bilance parkování zůstává shodná,“ tvrdí.

Předpisy omezují plochu velkoplošné venkovní reklamy, a tím i zisky jejích provozovatelů. Ti proto proti předpisům vedou kampaň, v níž hrozí, že Prahu zaplaví výškové stavby - což podle nich umožní právě nové předpisy.

Podle předpisů nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit.

Kromě regulace reklamy nad šest metrů čtverečních předpisy omezují rozšiřování města na úkor volné krajiny a upřednostňují zástavbu proluk a nevyužívaných území.

Předpisy také ruší požadavky na proslunění obytných místností - to však neznamená, že by v domech mělo být méně denního světla. Požadavky na proslunění místností byly v předpisech z doby masového stavění panelových domů, které byly často přesluněné a v bytech bylo příliš teplo.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme