Architektonické soutěže v Česku skomírají, komoře architektů se to nelíbí

Pouze na dvacet z celkových 1.800 veřejných zakázek na pozemní stavby byla za poslední rok vypsána architektonická soutěž. Podle České komory architektů je to velmi málo. Navíc větší využití této soutěže, která je transparentnější než klasické výběrové řízení, by podle komory pomohlo ke snížení míry korupce ve veřejných zakázkách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Metropol na Narodni tride v Praze (Chalupa architekti)

Hotel Metropol na Narodni tride v Praze (Chalupa architekti) | Foto: Adam Gebrian

Architektonických soutěží by podle komory mělo být v Česku alespoň dvakrát až třikrát tolik. Jsou totiž také účinným nástrojem v boji proti klientelismu a korupci, říká Jan Sapák z představenstva komory architektů:

"Možná, že se to skutečně z vědomí některých lidí vytratilo. Ale spíš mám závažnější podezření - je to cesta, která neskýtá možnost manipulovat nebo je ta možnost neskutečně malá, proto se po tom sáhne málokdy."

Soutěže se podle Sapáka navíc nevypisují na větší stavby. "Těch dvacet vypsaných soutěží, tím se vůbec nechci dotknout vypisovatelů - zaplať pánbůh, že to vypsali, byly ale v podstatě drobnůstky, štěky. Na ty nejzávažnější budovy nikoho ani nenapadlo vypsat architektonickou soutěž," uvedl.

Větší transparentnost architektonických soutěží podle Sapáka spočívá v tom, že výsledky soutěže se celé zveřejňují, včetně zadání. "Navíc významní architekti, kteří sedí v porotě, by si udělali sami ostudu, kdyby nevybrali nejlepší projekt," prohlásil Sapák s tím, že soutěž na Národní knihovnu, kterou vyhrál Kaplického blob, byla jednou z řídkých případů, kdy se výběr touto cestou příliš nepovedl.

Zatímco dnes architektonickými soutěžemi prošlo jen dvacet zakázek v hodnotě pouze jedné miliardy, cílem komory je, aby soutěží procházely stavby za 15 až 20 miliard, ročně asi 40 až 60 staveb, hlavně k veřejným účelům.

Architektonickou soutěž by si podle komory zasloužila například výstavba soudních budov. Dokazuje to případ Justičního paláce v Brně. Jeho stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila.

Častější pořádání soutěží by podle komory architektů přitom nijak významně nezvýšilo cenu staveb, protože na uspořádání soutěže by byla určena jen 2 procenta z celkových náklad určených na výstavbu.

Přečtěte si také:
Česká komora architektů: Většina veřejných stavebních zakázek je ovlivněná korupcí
Veřejné zakázky hlavního města budou pod drobnohledem veřejnosti
Ministerstvo chystá "blacklist" firem, jejichž vedení mělo problémy s korupcí

Pavla Dluhoschová, Katarína Brezovská, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme