Archiv vydal unikátní záznam o zkonstruovaném procesu z časů kolektivizace

Jediný zachovaný záznam procesu s českým tzv. kulakem byl ukrytý v rozhlasových archivech. Vypátral ho dokumentarista Marek Janáč a vytvořil z něj pořad. Ten naše stanice Radiožurnál odvysílala v Den české státnosti a jeho reprizu si můžete vyslechnout tuto sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozorávání mezí | Foto: Archiv ČRo

Zásadní význam nalezeného záznamu potvrzují slova historika Petra Blažka z Ústavu pro soudobé ději AKademie věd České republiky. "Ten dokument je vlastně jediný dochovaný záznam z procesů, kterých byly tisíce. Byly to procesy s údajnými kulaky, nebo vesnickými boháči - to znamená s příslušníky selského stavu. A ten záznam ukazuje, jakým způsobem byli příslušníci selského stavu likvidováni. To znamená, byly to často administrativní prostředky, případně údajné hospodářské delikty, které měli spáchat, například tím, že neplnili dodávky. To je přesně tento proces."

Nahrávka obsahuje velkou část procesu se sedlákem Josefem Pažoutem, který byl souzen za to, že údajně nalezl a neodevzdal leták z balonové akce Svobodné Evropy. Podle soudu se tak dopustil protistátního činu a byl odsouzen na tři čtvrtě roku odnětí svobody.

Při procesu se mu však podařilo zcela rozbít chabé "argumenty" prokurátora Lva Blocha, bývalého ostravského dělníka, který se k justici dostal po absolvování devítiměsíčního rychlokurzu takzvané Právnické školy pracujících. Necelý rok po procesu prokurátor spáchal sebevraždu a podle pamětníků ho k tomu dohnaly výčitky svědomí.

"Proces se konal v hospodě a byla tam celá vesnice. Mně bylo devatenáct let a všechno si pamatuji. Celé to bylo vymyšlené. Žádné letáky otec nenašel. Pole nám sebrali a předali ho JZD. My jsme museli platit korunu denně nájem za to, že jsme mohli bydlet na svém," připomněla Pažoutova dcera, jednasedmdesátiletá Růžena Tomášů.

Dokument opakujeme na ČRo - 1 Radiožurnálu v sobotu 30. září v 17 hodin a 15 minut

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme