Archiváři zachraňují co se dá
Ničivá povodeň se nevyhnula ani archivům a památkám: pražskému Archeologickému ústavu Akademie věd hrozí po povodních zkáza, stejně jako společnému depozitáři Vojenského historického archivu a Národního technického muzea v pražském Karlíně. Rozvodněná Vltava zdevastovala také zámecký areál ve Veltrusech na Mělnicku.
Vzácné knihy se v těchto dnech snaží zachránit zaměstnanci kutnohorského pracoviště Archeologickému ústavu Akademie věd. Poničeno bylo asi 10 tisíc mnohdy vzácných svazků. Část knih se v těchto dnech snaží zachránit zaměstnanci kutnohorského pracoviště ústavu v Loušecké ulici. Na dvou mobilních pracovištích jsou knihy tříděny, čištěny od nánosů bahna, omývány a následně baleny do speciální potravinové fólie. Odborníci bohužel zjišťují, že zejména knihy obsahující křídový papír, jsou mnohdy nenávratně ztraceny. Zachráněné svazky putují do mrazíren v Mochově.
Zkáza po povodních hrozí mimo jiné společnému depozitáři Vojenského historického archivu a Národního technického muzea v pražském Karlíně. O jeho záchranu se pokoušejí desítky vojáků. Nánosy bahna, pach plísně, zřícené regály, mnoha unikátním dokumentům hrozí zničení, pokud v nejbližších hodináh nebudou odvezeny do bezpečí a do péče odborníků, kteří se pokusí zachránit, co se dá. Už teď je škoda prakticky nevyčíslitelná. Depozitář také nutně a co nejdřív potřebuje další dobrovolníky. Hlásit se mohou přímo na místě. Budova je v Karlíně v blízkosti hotelu Olympik a Českého statistického úřadu.
Rozvodněná Vltava zdevastovala také zámecký areál ve Veltrusech na Mělnicku. Škody, které řeka napáchala jsou jen těžko vyčíslitelné. Památkáři je odhadují na víc než sto miliónů korun, z nich je zhruba třetina ve vlastním zámeckém objektu a zbytek v okolním parku. Zároveň naléhavě varují obyvatele před vstupem do areálu, který je stále částečně pod vodou. Okolí zámku střeží záchranáři i policie. Dovnitř je možné projít jen na speciální povolení.
Povodeň napáchala rozsáhlé škody také na církevním majetku, například na Litoměřicku. Pod vodou se ocitly kostely v Počaplech, Křešicích, Libotenicích i ve Štetí, kde měl být svatostánek dokonce minulou sobotu otevřen po nedávné opravě. Po opadnutí Labe zjistili, že si voda našla cestu spodem, vyrvala podlahy a vytvořila uvnitř doslova krátery. Zničeny jsou boční oltáře, obrazy a další vnitřní zařízení kostela. Miroslav Šantín z litoměřického arcibiskupství odhaduje škody a více než tři milióny korun. Nevyloučil ani, že voda zaplavila podzemí a kostel nadále ohrožuje.