Kardinál Dominik Duka slaví 75 let. Rezignační dopis pro papeže už má připraven

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se dožívá 75 let. Po tomto termínu musí podle kanonického práva podat demisi do rukou papeže. Zda tak učiní nyní, či až v příštích dnech, nechtělo pražské arcibiskupství sdělit. Papež může demisi přijmout, může se ale také rozhodnout arcibiskupovi mandát prodloužit. Duka má pro setrvání ve funkci podporovatele včetně prezidenta Miloše Zemana. Část katolíků by ale raději viděla nového pražského arcibiskupa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Duka. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Za jak dlouho bude papežovo rozhodnutí známé, není zřejmé. Bývá zvykem, že se zveřejňuje u příležitosti některého církevního svátku.

V českém případě by tak mohlo být třeba na svátek slovanských věrozvěstů či na sv. Václava. Jestli chce odstoupit, či zůstat ve funkci, Duka neřekl.

Farářka Sandra Silná: Myslím, že kardinál by neměl být tak politicky angažovaný

Číst článek

Kardinál je podle mluvčího pražského arcibiskupství Stanislava Zemana pokorně připraven na obě varianty. Zásadní rozhodnutí a strategické koncepční změny ale již v poslední době nečinil.

„Dopis je napsán a připraven a ve správný čas bude doručen na nunciaturu kurýrem,“ uvedl pro iDNES.cz vedoucí arcibiskupova sekretariátu Vojtěch Mátl.

Vztah církve a státu

V rozhovorech Duka uvádí, že mnohé věci, které měl na starosti, považuje za uzavřené, některé by ale rád dotáhl do konce. Mezi ty druhé patří postavení nových varhan pro katedrálu sv. Víta, které by měly být hotové za rok.

Za velmi důležité považuje dořešení vztahu státu a církve. Radost má z obnovy liturgického života v pražské katedrále, ale lituje toho, že se nepodařilo dotáhnout působení církevního školství.

Jak rozhodne papež František, není zřejmé. Odborníci upozorňují na to, že František reprezentuje liberálně levicový proud, který úplně nekoresponduje s Dukovým hodnotovým zakotvením.

Žádost o prodloužení mandátu

Duka občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Měl blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi, dlouhodobě dobré vztahy má i s prezidentem Zemanem, nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

Církev máme rádi. Upozorňujeme spíš na drobnosti, říká jeden z autorů satirického webu Tisíckráte

Číst článek

Zeman zase v březnu napsal papeži Františkovi dopis s žádostí, aby mandát Dukovi prodloužil. Reagoval tak na protesty několika katolíků, kteří hlavu katolické církve žádali, aby se pražským arcibiskupem už stal někdo jiný. Křesťanským aktivistům vadí údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici.

Naopak za kardinála se mimo jiné postavilo několik českých politiků a také Konfederace politických vězňů ČR. Další petici s 3000 podpisy na Dukovu podporu předali její iniciátoři kardinálovi v neděli po mši v katedrále sv. Víta, kterou Duka sloužil u příležitosti repatriace ostatků kardinála Josefa Berana.

Biskupové ale často přesluhují i po 75. roce věku. Dukovu předchůdci kardinálu Miloslavu Vlkovi papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 prodloužil o dva roky a kardinál František Tomášek byl ve funkci do svých téměř 92 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme