Zastupitelé Prahy 1 nejednali o bytu, který privatizoval Arenberger. Měl v něm bydlet, ale ordinuje tam

Zastupitelé Prahy 1 v úterý neprojednali opoziční témata týkající se bytu privatizovaného ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) v roce 2018, pronájmu garáží v Opletalově ulici nebo projektů plánovaných radnicí na Starém Městě. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO v úterý svojí těsnou většinou body zastupitelů opozičních Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených vyřadila z programu jednání, případně hlasovala proti jejich zařazení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger

Petr Arenberger | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bývalý starosta Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) chtěl na jednání řešit fakt, že Praha 1 v roce 2018 prodala nynějšímu ministru zdravotnictví Arenbergerovi byt v Bolzanově ulici o rozloze téměř 250 metrů čtverečních.

Ministr Arenberger má předložit Babišovi materiály ke svým majetkovým poměrům. Dostal seznam

Číst článek

Podle Čižinského bylo součástí smlouvy, že v něm bude bydlet, podle médií tam však má jen ordinaci a žije v Kobylisích. „Je vhodné, aby vedení radnice nezavíralo před tímto oči a všechno prověřilo,“ řekl v rozpravě o programu. Zástupci vedení radnice uvedli, že věc prověří a není nutné ji nyní projednávat na zastupitelstvu.

Televize Seznam v úterý uvedla, že v době prodeje bytu bylo také podmínkou, aby nový majitel nevlastnil žádné další nemovitosti v Praze nebo Středočeském kraji. V dokumentech, se kterými tehdy úřad pracoval, bylo podle Seznamu uvedeno, že Arenberger žádné takové nemovitosti neměl.

Televize ale upozornila, že již tehdy vlastnil například bytový dům v Kobylisích nebo dům ve středních Čechách, který stále pronajímá jako archiv vinohradské nemocnici.

Zastupitelé vyřadili i další z Čižinského témat, kterým byl pronájem podzemních garáží v Opletalově ulici v Paláci Fénix. Ten byl v minulosti spojen například se jménem lobbisty Romana Janouška, jenž tam měl dlouho kancelář.

Podle Čižinského radnice začátkem letošního roku garáže paláci pronajala za roční nájem o půl milionu nižší, než který nabídla jiná firma. Radní městské části Jan Votoček (TOP 09) řekl, že městská část dala přednost místní firmě místo zájemci z jiného města.

Nejednali ani o Airbnb

Koaliční zastupitelé dále odhlasovali neprojednání řady dalších bodů, například ohledně situace kolem krátkodobého ubytování prostřednictvím platforem typu Airbnb, existence podle opozičních zastupitelů podezřelého oddělení na úřadu městské části, péče o javor na Smetanově nábřeží původně určený k pokácení, testování žáků ve školách PCR metodou, údajných vztahů členů vedení radnice s pražským restauratérem Petrem Bauerem nebo projektů úprav veřejného prostoru na Starém Městě, které se nelíbí některým místním obyvatelům.

Havlíček: Arenberger by měl pronájem vysvětlit v řádu týdnů. Ať skončí, pokud se prokáže pochybení

Číst článek

Opoziční zastupitelé kritizovali, že z programu byly vyřazeny i body, které nebyly vůči koalici kritické.

V první městské části od loňského ledna vládne koalice My, co tady žijeme (STAN a Iniciativa občanů), ODS, TOP 09 a ANO. Prvně zmíněné uskupení je jedinou stranou, která zůstala z původní koalice, jež vznikla po volbách v roce 2018 a kterou vedl Čižinský.

Původně koaliční Praha 1 Sobě, Piráti a Zelená pro jedničku jsou nyní v opozici. Novým starostou se stal dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN). Jeho koalice má v 25členném zastupitelstvu většinu jednoho hlasu.

Od výměny panují na radnici vyhrocené vztahy mezi opozicí a koalicí. Vedení radnice opozici pravidelně vyřazuje všechny body z programu zastupitelstev, Čižinský zase například zhruba před rokem využil obstrukční strategii a několik hodin blokoval jednání při schvalování kulturních grantů. Nynější vedení bývalý starosta opakovaně označil za „staré struktury“ zapojené do klientelistických vazeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme