Do června přijde do Česka 1,179 milionu dávek vakcíny od Pfizeru navíc, oznámil Arenberger

Od dubna do června by mělo do Česka přijít 1,179 milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od výrobce Pfizer/BioNTech navíc proti plánovaným dodávkám. Na twitter to napsal ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Korigoval také své středeční vyjádření ve sněmovně, že bude nutné nosit respirátory venku i v létě, pokud lidé nebudou dodržovat protiepidemická opatření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dodávky vakcíny od Pfizer/BioNTech navíc jsou součástí ve středu avizované dodávky 50 milionů dávek do zemí Evropské unie. Původně měly dorazit až na podzim. „Postupně tak budeme očkovat i přes 100 000 dávek denně,“ uvedl ministr.

Chci se s vámi podělit o radostnou zprávu. Od posledního týdne v dubnu do konce června budeme mít navíc 1179000 dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Postupně tak budeme očkovat i přes 100000 dávek denně. Omlouvám🙏se všem za včerejšek-léto by tak mohlo být i bez roušek venku!

11:46 – 15. 04. 2021

47 931

Česko má podle očkovací strategie na druhé čtvrtletí objednáno 1,44 milionu dávek od Pfizer/BioNTech, 834 000 dávek od firmy Moderna, 1,8 milionu dávek od firmy AstraZeneca a 555 000 dávek od firmy Johnson & Johnson.

Hamáček odletí do Moskvy jednat o vakcíně Sputnik V. ‚Jedu tam jako první vicepremiér,‘ tvrdí

Číst článek

AstraZeneca ale dosud své dodávky do Evropy krátila. Do dubna měla dodat podle plánu 1,5 milionu dávek, podáno jich ale do středy bylo v České republice jen 290 000. Na vakcínu přitom spoléhali hlavně praktičtí lékaři, kteří ji měli aplikovat ve svých ordinacích.

Podobně očekávali také látku od firmy Johnson & Johnson, kterou navíc stačí na rozdíl od vakcín ostatních výrobců očkovat jen jednou dávkou. Její distribuce do Evropské unie ale byla pozastavena ještě před začátkem dodávek do České republiky kvůli prověřování možné souvislosti s velmi vzácnými případy trombóz v USA.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ministr se na twitteru vyjádřil také ke svému středečnímu výroku před poslanci, kdy dodržováním opatření podmiňoval léto bez roušek.

„Když teď budeme zlobit, tak prostě o prázdninách budeme dál nosit respirátory, bude nám teplo, budeme nadávat, budeme mít vyrážky na obličeji a budeme nadávat na ministerstvo zdravotnictví, že to vymyslelo špatně,“ uvedl ve sněmovně ministr.

Ve čtvrtek se na twitteru omluvil. „Omlouvám se všem za včerejšek. Léto by tak mohlo být i bez roušek venku!“ napsal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme