Musí to vysvětlit. Nechápu, že se nepřipravil, řekl Babiš po rozhovoru s Arenbergerem o archivu

Ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Na to ve čtvrtek upozornil server Seznam Zprávy. Předseda vlády uvedl, že o tom s Arenbergerem v pátek ráno mluvil. Zároveň řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

Praha (Aktualizováno: 13:32 14. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (vpravo) musí podle premiéra Andreje Babiše do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil,“ uvedl Babiš pro Radiožurnál. „Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku,“ doplnil.

Tajemství profesora Arenbergera. S Janem Richterem o tom, co mu nehraje v ministrově majetkovém přiznání

Číst článek

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Nynější ministr pronájem budovy potvrdil. Prostřednictvím tiskového oddělení resortu zdravotnictví uvedl, že v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční.

Celkovou sumu nájemného na přímý dotaz nesdělil. Na otázku, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

‚Nejlepší nabídka‘

Ministr podle Babiše tvrdí, že nemocnice v roce 2013 hledala archiv a on dal nejlepší nabídku, na základě které vyhrál. Arenberger také v pátek premiérovi zopakoval, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně.

Arenberger pronajímal vlastní budovu nemocnici, kterou vedl. Získal tak kolem šesti milionů korun

Číst článek

„Musí všechno zveřejnit, vysvětlit. Nechápu, že se na to nepřipravil,“ řekl Babiš. Arenberger podle něj věděl, že když je ministrem, musí věci dokladovat jasně a transparentně.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) také Radiožurnálu řekla, že v pátek požádala svého náměstka, aby provedl předběžné šetření z veřejných registrů a mediálních informací. „Pokud na základě toho dospějí k závěru, že je nutné to provést, tak podepíšu mimořádnou kontrolu hospodaření vinohradské nemocnice. Ministerstvo financí tuto kompetenci u fakultních nemocnic má,“ popsala.

Pochybnosti vzbudila už Arenbergerova majetková oznámení. Média upozornila na to, že po nástupu do funkce ministra přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech.

Arenberger k tomu uvedl, že na rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním ho upozornila média a už je dal do souladu. Podle Babiše se Arenberger dopustil přestupku, svou chybu ale napravil a informace o svém majetku musí do detailu vysvětlit.

František Jirků, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme