Česká armáda ukončila své dvacetileté působení v Afghánistánu pietní akcí

Vzpomínkou na padlé vojáky a slavnostním nástupem na pražském Vítkově česká armáda ukončila své dvacetileté působení v Afghánistánu. Pietní připomínky zahraniční mise, na které sloužilo zhruba 11500 českých vojáků, se zúčastnili ústavní činitelé, bývalí i současní velitelé nebo zástupci velvyslanectví spojeneckých zemí. Doprovodil ji přelet vojenských letadel a vrtulníků.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní nástup při příležitosti ukončení činnosti v Afghánistánu. | Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

První čeští vojáci odletěli do Afghánistánu v roce 2002, působení v zemi jich 14 nepřežilo. Připomínka jejich oběti byla důležitou částí piety. Vojáci čestné stráže postupně přinášeli fotografie padlých a kaplani přednesli krátkou vzpomínku. Následovala modlitba hlavního kaplana Jaroslava Knichala a minuta ticha, kterou doprovodila čestná salva a průlet letecké techniky. Nad Vítkovem přeletěly dva stíhací letouny Gripen i dopravní stroje CASA a Airbus A-319, doprovodily je transportní i bitevní vrtulníky, které vypouštěly dým v národních barvách.

Vojenské úkoly jsme v Afghánistánu splnili. Odchod nebyl chaos, říká náčelník generálního štábu Opata

Číst článek

Na pietní akci byli pozváni zástupci jednotek, které v Afghánistánu v uplynulých letech působily. Na Vítkov přišlo zhruba 800 vojáků. Dorazili i ti, kteří byli během mise zraněni, včetně novodobého válečného veterána Lukáše Hirky, který na misi utrpěl v září 2012 vážné zranění hlavy a dlouho byl v kómatu.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v projevu uvedl, že dnešek symbolicky završuje největší a nejdelší operační nasazení armády v novodobé historii. „Byli jste součástí největší alianční operace v historii. Jsem pyšný, jak dobře jste reprezentovali Českou republiku,“ řekl přítomným vojákům a vojákyním.

Podle Metnara události z posledních dnů mohou vzbuzovat pochybnosti o smyslu českého působení v Afghánistánu. „Je proto třeba zdůraznit, že hlavní cíl operace, tedy eliminace teroristických hrozeb v Evropě a USA, se nepochybně podařilo naplnit,“ řekl. Poznamenal, že díky nasazení v operacích česká armáda získala cenné a nenahraditelné zkušenosti a pokročila v modernizaci.

Památník Vítkov. Dvacet let působení v Afghánistánu je u konce. Neocenitelné zkušenosti, ale také oběti. Nástupem si také připomínáme naše padlé kluky. Nezapomeneme.

12:51 – 03. 09. 2021

71 1134

Připomněl, že česká armáda v zemi nasadila bojovníky proti terorismu, lékaře, instruktory, pyrotechniky, vrtulníkáře, ale i meteorology nebo vojáky provinčních rekonstrukčních týmů. „Všichni jste v této neklidné zemi odvedli skvělou práci, kterou naši spojenci vysoce oceňovali,“ řekl ministr.

Poděkoval také vojenským pilotům a policistům, kteří se podíleli na nedávné evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. „I tato záchranná operace dokazuje, na jak vysoké profesionální úrovni je naše armáda,“ dodal Metnar.

Evropská unie chce zabránit neřízené migraci z Afghánistánu, přesídlování uprchlíků ale řídit nebude

Číst článek

Náčelník generálního štábu Aleš Opata, který od dubna 2006 velel českým vojákům z provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), řekl, že se armáda na misi hodně naučila. „Máme větší sebevědomí a naše armáda získala ve světě respekt. Plnili jsme těžké úkoly a nikdy jsme se neschovávali za druhé. Posílilo nás to,“ uvedl.

Vojákům se podle Opaty zásadně změnil hodnotový systém. „Uvědomili jsme si, v jak bezpečné zemi žijeme a jaké máme možnosti. Není všude samozřejmé, že když odejdete z domova, tak se tam také vrátíte, že máte co jíst,“ řekl. Také podle něj armáda primární vojenské cíle splnila.

Vzpomínky se z politiků dále zúčastnili mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) či předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS). Zúčastnili se také velvyslanci Německa a Afghánistánu v ČR.

Česká republika své vojáky z Afghánistánu stáhla na konci června ve spolupráci se spojenci. Většina politických představitelů Česka odchod ze země kritizovala, a to včetně prezidenta Miloše Zemana. Podle něj se bude muset NATO do Afghánistánu vrátit, protože Tálibán v zemi opět vytvoří teroristická centra. Zeman, který patřil k dlouhodobým podporovatelům mise, na dnešní pietní akci nepřišel. Zastoupil ho náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme