Armáda by měla problém souběžně plnit závazky k NATO i bránit hranice, říká Petr Pavel

Česká armáda má tak málo peněz, že by v případě nutnosti nedokázala splnit závazky vůči spojencům a zároveň bránit území státu. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu nový náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel zmínil také úkol vrtulníků CASA | Foto: Šárka Ševčíková

„Pokud bychom třeba například byli nuceni nasadit ten nejvyšší příspěvek do alianční obrany, to znamená brigádní uskupení o počtu okolo 5 tisíc osob, a souběžně s tím měli vyčlenit nějakých 5 až 10 tisíc lidí, což je požadavek pro případnou ochranu státních hranic, tak bychom s tím měli vážný problém,“ poznamenal Petr Pavel.

Armádní rozpočet letos přestavuje částku přesahující o desetinu jedno procento HDP, zatímco požadavek Severoatlantické aliance je, aby její členové dávali na obranu alespoň 2 procenta.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.00 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po půlnoci. Štěpánka Čechová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme