OBRAZEM: gripeny, bitevníky L-159 i dopravní CASA. Armáda se pochlubila leteckou technikou

Pět armádních strojů, letících pohromadě rychlostí kolem 400 kilometrů v hodině. Tak vypadalo v úterý nebe v okolí Čáslavi. Armáda a ministerstvo obrany tam ze zadní rampy dopravního letounu CASA C-295 fotily dvojici bitevních letounů Alca a dva víceúčelové gripeny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Focení probíhalo v rámci „běžného výcviku“ v okolí 21. základny taktického letectva Čáslav pro potřeby armády a ministerstva obrany.

Střelba z vrtulníku, lodě i osvobozování rukojmí z autobusu. Soutěž odstřelovačů vyhrál policista

Číst článek

„Celému procesu předcházel briefing, kdy bylo třeba sladit činnosti tří rozličných leteckých platforem, tedy dopravního letounu, podzvukového bitevníku a stíhačů. Byl určen letový koridor a také místa přiblížení a tzv. odvalů, to vše při rychlosti okolo 340-420 km/h,“ informuje armáda na svém webu.

Aero L-159 Alca je český jednomístný jednomotorový víceúčelový lehký bojový podzvukový letoun. Vyrábí se ale i dvoumístná verze sloužící k výcviku. Dokáže letět rychlostí až 936 kilometrů v hodině a bez přídavné nádrže uletí přes 1500 kilometrů. Lze jej vyzbrojit dvacetimilimetrovým kanonem a několika druhy raket nebo pum. Kromě české armády je má ve výzbroji ještě irácké letectvo, několik kusů je i v USA.

Saab JAS-39 Gripen je švédský proudový víceúčelový bojový letoun. Dokáže letět rychlostí až 2200 kilometrů v hodině a s přídavnou nádrží doletí až do vzdálenosti 3200 kilometrů. V pevné výzbroji disponuje kanonem, do závěsů pod křídly pak lze umístit různé druhy raket nebo pum. Kromě české a švédské armády jimi disponuje také letectvo Jihoafrické republiky, Thajsko nebo Maďarsko.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme