OBRAZEM: gripeny, bitevníky L-159 i dopravní CASA. Armáda se pochlubila leteckou technikou

Pět armádních strojů, letících pohromadě rychlostí kolem 400 kilometrů v hodině. Tak vypadalo v úterý nebe v okolí Čáslavi. Armáda a ministerstvo obrany tam ze zadní rampy dopravního letounu CASA C-295 fotily dvojici bitevních letounů Alca a dva víceúčelové gripeny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Focení probíhalo v rámci „běžného výcviku“ v okolí 21. základny taktického letectva Čáslav pro potřeby armády a ministerstva obrany.

Střelba z vrtulníku, lodě i osvobozování rukojmí z autobusu. Soutěž odstřelovačů vyhrál policista

Číst článek

„Celému procesu předcházel briefing, kdy bylo třeba sladit činnosti tří rozličných leteckých platforem, tedy dopravního letounu, podzvukového bitevníku a stíhačů. Byl určen letový koridor a také místa přiblížení a tzv. odvalů, to vše při rychlosti okolo 340-420 km/h,“ informuje armáda na svém webu.

Aero L-159 Alca je český jednomístný jednomotorový víceúčelový lehký bojový podzvukový letoun. Vyrábí se ale i dvoumístná verze sloužící k výcviku. Dokáže letět rychlostí až 936 kilometrů v hodině a bez přídavné nádrže uletí přes 1500 kilometrů. Lze jej vyzbrojit dvacetimilimetrovým kanonem a několika druhy raket nebo pum. Kromě české armády je má ve výzbroji ještě irácké letectvo, několik kusů je i v USA.

Saab JAS-39 Gripen je švédský proudový víceúčelový bojový letoun. Dokáže letět rychlostí až 2200 kilometrů v hodině a s přídavnou nádrží doletí až do vzdálenosti 3200 kilometrů. V pevné výzbroji disponuje kanonem, do závěsů pod křídly pak lze umístit různé druhy raket nebo pum. Kromě české a švédské armády jimi disponuje také letectvo Jihoafrické republiky, Thajsko nebo Maďarsko.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme