900 vojáků české armády složilo v Praze slavnostní slib. Ceremoniálu se zúčastnil Zeman i Babiš

Devět stovek vojáků české armády a nastupujících studentů brněnské univerzity obrany v neděli složilo slavnostní vojenskou přísahu před prezidentem Milošem Zemanem a dalšími státníky. Tradiční ceremoniál se konal na pražském Hradčanském náměstí u příležitosti nadcházejícího 101. výročí vzniku samostatného československého státu. Zeman vojákům popřál, aby byli hrdí na svou zemi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slib v neděli složilo devět stovek vojáků. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Ve slunečném počasí, které připomínalo spíše pozdní jaro než konec října, přísahalo 886 vojáků a vojákyň. Za zvuků Vltavy Bedřicha Smetany slíbili mimo jiné věrnost České republice, statečnost či ukázněnost i to, že jsou pro obranu vlasti připraveni nasadit i vlastní život.

Výbuch granátu v Březině mohl být trestným činem. Vojenská policie jej šetří jako obecné ohrožení

Číst článek

Za přenosnými zábranami se už hodinu před začátkem ceremoniálu tísnily stovky rodinných příslušníků a dalších diváků, kteří na složení přísahy reagovali potleskem. Následovala státní hymna doprovázená slavnostními salvami.

Zeman, kterého přivezlo z areálu Hradu auto až k pódiu s řečníky, potom v projevu připomněl působení českých vojáků v operacích proti teroristům v Afghánistánu nebo Čadu. „Bohužel jsme ztratili 14 vojáků v Afghánistánu. Poslednímu z nich udělím zítra (v pondělí) medaili za hrdinství,“ řekl prezident.

‚Buďte hrdí na svou zemi‘

Ocenil také rozhodnutí velení armády ohledně vytvoření praporu bezpilotních letadel, tedy dronů. „Vám všem chci popřát, abyste byli hrdí na svou zemi. Na zemi, která si těžko vydobyla svou svobodu a demokracii, a právě proto je potřeba obojí chránit a bránit,“ doplnil Zeman.

Celkem 538 z přísahajících nováčků nastoupilo počátkem října do kurzu základní přípravy ve Vyškově, 12,6 procenta z nich jsou ženy. Dalších 348 účastníků nedělního ceremoniálu byli studenti univerzity obrany, podíl žen je u nich 19 procent.

Na ministerstvu obrany pracovalo k letošnímu 1. lednu 25 104 vojáků z povolání. V samotné armádě aktuálně podle statistik generálního štábu slouží 21 460 vojáků, z toho 12,2 procenta tvoří ženy. Při plné naplněnosti útvarů by armáda měla mít k dispozici až 25 000 profesionálů.

Koncepce, kterou příští týden projedná vláda, počítá s tím, že v roce 2030 bude mít armáda až 30 000 profesionálních vojáků a dalších 10 000 vojáků aktivní zálohy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme