‚Kvalitativní posun.‘ Kompenzace od USA využije česká armáda na modernizaci darovaných vrtulníků

Kompenzaci, kterou České republice poskytly Spojené státy za techniku dodanou na Ukrajinu, využije armáda na modernizaci osmi darovaných vrtulníků. Dodané budou do roku 2026, řekl ve středu při návštěvě 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku velitel českých vzdušných sil Petr Čepelka. První nové vrtulníky, které Česká republika v Americe objednala, přijdou v květnu.

Náměšť nad Oslavou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

UH-1Y Venom. Česká republika z USA kupuje osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper

Vrtulník UH-1Y Venom | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Zatím bude na náměšťské základně pokračovat školení pilotů a techniků na nové stroje. Za několik dnů na základnu dorazí simulátor. „A dle přepravních kapacit našich partnerů by měly být v průběhu letošního roku dodány téměř všechny vrtulníky systému H1,“ řekl Čepelka.

Zástupci obrany jednali o možném nákupu letounů F-35 v USA. Do října mají čas na stanovení podmínek

Číst článek

Kontrakt s americkou společností Bell za 14,6 miliardy korun počítá s 12 vrtulníky, osmi víceúčelovými vrtulníky UH-1Y Venom a čtyřmi bojovými vrtulníky AH-1Z Viper.

O tom, že Česko ze Spojených států navíc získá osm dalších vrtulníků, šest bojových a dva transportní, informovala loni v létě ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Vrtulníky Amerika poskytne zdarma, Česká republika musí uhradit jejich modernizaci a transport.

Podle Čepelky jsou darované vrtulníky totožné výroby se stroji nakupovanými, na stejnou úroveň je posune modernizace.

„Předpokládáme, že tyto vrtulníky tady budou 24 měsíců po podpisu smlouvy na modernizaci těchto strojů, protože našim cílem je, abychom i těch zbývajících osm měli ve stejné konfiguraci, jako je prvních dvanáct. Cena modernizace - my předpokládáme, že se vejdeme do 200 milionů dolarů, což je dar ze Spojených států na modernizaci. Tyto finanční prostředky bychom chtěli alokovat právě ve prospěch vrtulníků systému H1,“ řekl Čepelka.

Posun české armády

Dvacítka vrtulníků, které ve výzbroji nahradí bitevní stroje Mi-35/24, je podle něho nyní optimální, i když to nemusí být konečný počet. „Nicméně v současné době nikde žádné plány, že zahájíme akvizici dalších vrtulníků, nemáme,“ dodal Čepelka.

První vrtulníky z USA mohou přiletět koncem příštího roku. Jedná se o dar, Česko uhradí související náklady

Číst článek

Náčelník generálního štábu Karel Řehka vnímá vrtulníky Venon a Viper jako velký kvalitativní posun české armády. Jejich pořízení označil za její klíčový modernizační projekt. Důležité je podle něj to, že se armáda postupně zbavuje zastaralé techniky ruského původu a nahrazuje ji vybavením nové generace kompatibilní při operacích NATO.

Pilot Marcel Kica, který absolvoval výcvik ve Spojených státech, vnímá nové stroje jako lépe manipulovatelné v boji díky konstrukci i použitým materiálům. Ocenil i ochranu stroje a také místo pilota, kterého před střelami chrání kevralová sedačka.

Spojené státy v rámci zahraniční vojenské spolupráce poskytnou České republice dalších 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy korun) na modernizaci armády jako částečnou kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině napadené Ruskem. Washington Česko obdobně podpořil už loni na podzim, tehdy přislíbil 106 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme