Armáda: Čeští vojáci z Kosova jsou v pořádku

Zdravotní prohlídky vojáků kvůli „Balkánskému syndromu“ zatím dopadly dobře. V Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích bylo doposud vyšetřeno 169 ze 173 účastníků mise KFOR, kteří se letos po půlročním působení v severovýchodní části provincie Kosovo vrátili do České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náročnějšími lékařskými prohlídkami procházejí vojáci na základě rozhodnutí ministra obrany Vladimíra Vetchého. Velení armády tak reagovalo na informace o nebezpečí onemocnění z použití střel s ochuzeným uranem. Podle náčelníka sekce vojenského zdravotnictví Generálního štábu generála Jana Petráše se při vyšetření zaměřili na celkovou prohlídku zdravotního stavu, ale i na eventuální poškození zdraví v souvislosti s ochuzeným uranem.

Dodal, že všechny testy vojáků byly negativní. Podobnými prohlídkami by měli projít i veteráni z mise KFOR nebo války v Perském zálivu. V této době se pro to hledají legislativní možnosti.

S podobnými závěry se z Kosova vrátil také speciální tým odborníků, který zde mimo jiné měřil radiační záření. I když v té části Kosova, kde byli Češi, nebyly použity střely s ochuzeným uranem, vyšetření proběhla. První výsledky nicméně naznačují, že životní prostředí v této části Kosova je v tomto ohledu v pořádku.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme