Armáda: Čeští vojáci z Kosova jsou v pořádku

Zdravotní prohlídky vojáků kvůli „Balkánskému syndromu“ zatím dopadly dobře. V Ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích bylo doposud vyšetřeno 169 ze 173 účastníků mise KFOR, kteří se letos po půlročním působení v severovýchodní části provincie Kosovo vrátili do České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náročnějšími lékařskými prohlídkami procházejí vojáci na základě rozhodnutí ministra obrany Vladimíra Vetchého. Velení armády tak reagovalo na informace o nebezpečí onemocnění z použití střel s ochuzeným uranem. Podle náčelníka sekce vojenského zdravotnictví Generálního štábu generála Jana Petráše se při vyšetření zaměřili na celkovou prohlídku zdravotního stavu, ale i na eventuální poškození zdraví v souvislosti s ochuzeným uranem.

Dodal, že všechny testy vojáků byly negativní. Podobnými prohlídkami by měli projít i veteráni z mise KFOR nebo války v Perském zálivu. V této době se pro to hledají legislativní možnosti.

S podobnými závěry se z Kosova vrátil také speciální tým odborníků, který zde mimo jiné měřil radiační záření. I když v té části Kosova, kde byli Češi, nebyly použity střely s ochuzeným uranem, vyšetření proběhla. První výsledky nicméně naznačují, že životní prostředí v této části Kosova je v tomto ohledu v pořádku.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme