Armáda chce Hradní stráž pod sebe

Armáda chce převést Hradní stráž pod Ministerstvo obrany. Shodli se na tom ministr obrany Jaroslav Tvrdík a šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas. Hradní stráž měla jen za poslední dva roky několik skandálů. Tvrdík i Nečas říkají, že není možné, aby tato jednotka, která je součástí ozbrojených sil, nepodléhala velení armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Ve hře je několik variant. "Stoprocentní profesionalizace Hradní stráže, snížení počtu a zreorganizování," říká náměstek ministra obrany Jaroslav Škopek. Jednotka Hradní stráže prý není schopná držet krok s ostatními složkami armády. "Je v jakési izolaci, je odtržená od zbytku armády, nežije jejími problémy, má úplně jiné starosti. Důstojníci neznají v posledních letech starosti řadových důstojníků, neví, co to je otázka zabezpečení nasazení v místě," doplňuje šéf sněmovního bezpečnostního výboru Petr Nečas. Například v Alianci se ochrany hlavy státu účastní různé jednotky. Armáda proto vede s Hradem poměrně ostrý spor.

"Je pravdou, že to je věcí historických kritérií, na kterých Hradní stráž vznikala." Návrh, na kterém se právě ministr obrany Tvrdík s Nečasem shodli, prý ale představuje jednoznačně levnější variantu. Ze současné téměř tisícovky členů Hradní stráže by tak mohlo zůstat pouhých 650 lidí. Navíc projdou profesionalizací vojska, stejně jako ostatní složky armády a budou lépe pod kontrolou.

K zamýšlené reorganizaci Hradní stráže se v dnešním rozhovoru pro Radiožurnál vyjádřil prezident Václav Havel. "Jestli se to nějak organizačně trošku předělá mně je celkem jedno, důležité je, aby tam nevznikly nové a nové mezičlánky, další úředníci se nepřiživovali tím, že někde na generálním štábu bude oddělení řízení Hradní stráže, což by byli normální příživníci."

Markéta Kaclová, Eva Hůlková, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme