Armáda chce motivovat studenty ke vstupu do aktivní zálohy. Penězi

Česká armáda se kvůli rozpočtovým škrtům potýká s nedostatkem personálu. To by se mohlo odrazit i na její obranyschopnosti, jak upozorňuje návrh zákona o záložní vojenské službě, který vedení resortu poslalo do připomínkového řízení. A je tam i jeden docela pozoruhodný bod - finanční injekce pro vysokoškoláky, kteří by se zapojili do aktivních záloh. Mohli by si prý přijít až na deset tisíc korun za semestr, jak dnes uvádí server Týden.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v misi ISAF v Kábulu

Čeští vojáci v misi ISAF v Kábulu | Zdroj: ČTK

„Pro mě osobně by to zajímavé bylo, protože ke zbraním mám kladný vztah. Několik jich doma mám a zabývám se střelbou. Takové cvičení pro zálohu by pro mě bylo zpestřením volného času, kdybych za to měl ještě dostat peníze, určitě bych do toho šel,“ říká jeden ze studentů Vysoké školy ekonomické v Praze.

„Nevidím v tom žádné výhody, myslím, že armáda je v dnešní době organizace, která nemá až takový význam,“ oponuje další.

„Láká mě to, protože jsme nezažili vojnu, tohle by byla možnost, jak si vyzkoušet, jak to tam chodí,“ přemítá další ze studentů, ale jiný nachází protiargument:

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká armáda se kvůli rozpočtovým škrtům potýká s nedostatkem personálu, chce nalákat studenty na finance

„I kdyby dávali padesát tisíc, ten fakt, že pak můžou člověka poslat do armády přímo bojovat, střílet a nechat se zabít, je docela šílené.“

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek na jednu stranu chápe, že armáda se snaží řešit situaci, která souvisí se státním rozpočtem a – jak říká – i celospolečenským vývojem. Zároveň si ale nemyslí, že by tohle byla správná cesta, jak motivovat zejména studenty ke vstupu do aktivní zálohy.

„Neumím říct, jaký způsob by byl lepší. Ale osobně to chápu tak, že práce pro armádu není jen věc nějakého finančního ohodnocení, ale také určitý způsob života. Podle mě to má prostě i symbolický význam,“ říká Jašurek.

„Řekl bych, že i sami studenti vnímají působení v armádě jinak než jen jako zaměstnání. Vnímají, že by pak mohli být zapojeni i do vojenské složky. Mimochodem, aktivita ministerstva obrany ukazuje, že zájem o vstup do aktivní zálohy asi moc velký nebude,“ uzavírá Miroslav Jašurek.

Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme