Armáda chce s nemocnicí poslat do Iráku i čističky vody

Sedmá česká polní nemocnice poveze do Iráku i 30 čističek vody. Už v pátek by měl vojenský špitál odletět do Kuvajtu, odkud se přemístí do jihoirácké Basry. Právě v této oblasti hrozí humanitární katastrofa - je tam nedostatek pitné vody a léků. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka mohou čeští vojáci pomocí speciálních zařízení vyrobit až 120 tisíc litrů pitné vody za hodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polní nemocnice | Foto: Radio Praha

"Vzhledem k tomu, že armáda má 97 nepotřebných čističek, tak jsme připraveni po zaškolení místní obsluhy tyto čističky nechat na místě jako humanitární dar, to znamená na konci té mise nebo v jejím průběhu je bezplatně předat iráckému obyvatelstvu," uvedl dnes ministr Tvrdík.

Podle Jaroslava Tvrdíka nemocnici nebudou doprovázet vojáci z prostějovské brigády speciálních sil, kteří měli původně zajišťovat její bezpečnost. Ministerstvo obrany nyní rozhodlo, že tento úkol převezmou vojáci, kteří už nyní působí v Kuvajtu. Podle Tvrdíka se totiž vzhledem k vývoji situace zmenšilo riziko ohrožení českých vojenských zdravotníků.

Misi polní nemocnice v jižním Iráku bude zítra schvalovat Senát a koncem týdne Poslanecká sněmovna. Pokud ji zákonodárci odsouhlasí, přesun na Střední východ by měl začít už tento pátek.

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme