Armáda chce snížit počet našich vojáků v zahraničí

Česko uvažuje o stažení polní nemocnice z Afghánistánu. Důvodem je zhoršující se bezpečnostní situace v této zemi, snaha ušetřit finance a také stále větší vyčerpání našich zdravotníků, kteří v těžkých podmínkách nedaleko Kábulu působí od letošního května. Omezen má být i počet vojáků naší protichemické jednotky v Kuvajtu. Armáda by tak ušetřila půl miliardy korun, které budou v nadcházejícím roce sloužit jako rezerva pro neočekávané situace, ale i pro opravu techniky ze zahraničních misí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Česká 6. polní nemocnice by z Afghánistánu měla být stažena do konce letošního roku, na místě by zůstalo jen několik lékařů a zdravotníků. "Počítáme s tím, že by byla ukončena její činnost v tom stávajícím rozsahu do 31. 12. a následně by se naši lékaři v počtu do 12 až 20 osob účastnili pouze činnosti v příslušné mezinárodní nemocnici, tvořené na platformě německého kontingentu," potvrdil Radiožurnálu ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu je podle velitele naší nemocnice Jindřicha Sitty den ode dne horší a na místě jsou obavy o členy naší mise. "Třikrát jsme museli zastavit činnost. Dostali jsme hlášku o připravovaném napadení našich týmů." Podle Sitty například naši lékaři museli z bezpečnostních důvodů ukončit výjezdy mobilní ambulance mimo základnu. "Dostali jsme reálnou hlášku, že se nás pokusí napadnout." Podobná varování jsou přitom stále častější.

Snižování počtu našich vojáků v zahraničí se dotkne i české protichemické jednotky v Kuvajtu. Od dubna příštího roku jich má v této zemi zůstat maximálně 60. Zbytek jednotky - asi 200 vojáků - bude v pohotovostním režimu připraveno v Česku. V případě potřeby by se měli přesunout zpět do Kuvajtu nejpozději do 48 hodin.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme