Armáda chce ušetřit modernizací protiletadlového raketový komplexu

Česká armáda začíná modernizovat protiletadlový raketový komplex, který chrání vzdušný prostor České republiky. Sovětské zařízení se u nás používá desítky let. Armáda se proto rozhodla zastaralý komplex, kterému se také říká Tři prsty smrti, omladit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB byl předveden na vojenském letišti v Pardubicích. | Zdroj: ČTK

První prototyp zmodernizovaného zařízení armáda ukazuje na vojenském letišti v Pardubicích.

Celá modernizace spočívá v použití nových raket francouzské výroby, úpravách odpalovacích ramp a také nového počítačového systému, který celý protiletadlový raketový komplex ovládá.

Současné sovětské zařízení stárne a armáda hledá možnosti, jak jej dále využít i poté, co vyprší životnost sovětských raket, a to bude v roce 2017 a 2018.

Česká republika by modernizací mohla ušetřit až 14 miliard korun oproti tomu, kdyby se nakoupil celý nový moderní protiraketový systém.

O modernizaci protiletadlového raketového systému bude rozhodovat vláda v budoucnu. Nicméně už teď je jasné, že by o něj mohly mít zájem i jiné státy.

Pět obrněných vozů

Protiletadlový raketový systém 2K12 KUB si můžete představit jako skupinu pěti obrněných vozů. Na jednom z nich je sledovací radiolokátor, na dalších jsou odpalovací rampy se třemi raketami. Proto ho vojáci přezdívají tři prsty smrti.

Současným sovětským raketám KUB ale vyprší životnost za 5 až 6 let, a armáda proto hledá řešení, jak systém v budoucnu dál využívat. Ve spolupráci s pardubickou společností RETIA vytvořila první funkční modernizovaný model.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivety Záleské o protiletadlovém raketovém komplexu ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Ten slouží k tomu, že technologicky prověřuje možnost náhrady té rakety, a té rakety, kterou tým odborníků na PVO v České republice společně s námi vytipoval,“ říká šéf projektu Pavel Kvaisner.

Sovětské rakety KUB jsou v modelu nahrazeny francouzskými raketami Apside 2000. Modernizace se ale netýkala pouze odpalovacích ramp, ale také výměny sledovacího zařízení a nového počítačového systému, který celý raketový komplex ovládá.

„Náhrada té rakety postihuje všechny aspekty systému středního dosahu v České republice. To je od aspektů vlastní výměny na rakety, jejího technického připojení do systému až po systémové charakteristiky,“ vysvětluje Pavel Kvaisner.

V době míru má pozemní raketový komplex nižší význam než letecká obrana, a tak česká armáda modernizovaný systém zatím nebude využívat.

Eva Presová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme