Armáda chce ve Vyškově výcvikovou základnu NATO

Na našem území by měla být zřízena výcviková základna Severoatlantické aliance. Alespoň sociálnědemokratická vláda na tom má velký zájem. Novinářům to sdělil ministr obrany Jaroslav Tvrdík s tím, že základna by měla být umístěna do Vyškova. Ten se má postupně stát hlavním centrem Armády České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci NATO | Foto: Jan Rosenauer

"Velvyslanec v Bruselu pan Kovanda loboval své kolegy velvyslance, kteří budou navrhovat. Já jsem oslovil cestou vojenských leteckých přidělenců všechny své resortní kolegy států aliance a pan vicepremiér Kavan o totéž požádal velvyslance České republiky ve státech aliance," přiblížil konkrétní kroky českých představitelů Tvrdík.

Ministr ale Tvrdík připustil, že zřízení základny NATO zatím není zdaleka jisté, už proto, že při přijímaní Česka a dalších dvou států v roce 1999 bylo řečeno, že Aliance žádné základny na území nových členů zřizovat nebude. "My nemůžeme s jistotou tvrdit, že zde toto zařízení skončí. Aliance má svá pravidla, rozhoduje 19 států a nám tam ubližují parametry, které byly nastaveny před vstupem České republikly," řekl Tvrdík. "Ale my děláme maximum pro to, abysme to zde měli, nejenom pro Vyškov, ale i pro Českou republiku," dodal.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme