Armáda chce více lidí i novou techniku a zlepšit podmínky aktivních záloh

Česká armáda chce v příštích letech nabrat zhruba 5,5 tisíce vojáků. Kromě toho plánuje také přezbrojení. Českému rozhlasu to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Podle něj je dosavadní vojenský arzenál už zastaralý. Senát dnes také schválil, že armádní aktivní zálohy budou mít vyšší odměny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář | Foto: Filip Jandourek

„Jestliže uvedu výzbroj 7. mechanizované brigády, kde je stále ještě bojové vozidlo pěchoty, které přišlo do armády v roce 1984, tak je to 30 a více let. A je to nejen technicky, ale i morálně staré vozidlo,“ ilustroval současný stav vojenské techniky Josef Bečvář.

„Takže tam nás čekají velké projekty přezbrojení. Ať je to technika pozemního vojska, leteckého vojska nebo technika druhů vojsk.“

Letos chce armáda přijmout 1000 nových vojáků. Svoje cíle plánuje splnit do roku 2025.

Armáda nakoupí obrněnce, děla i vrtulníky. Do zahraničí víc vojáků nevyšle

Číst článek

Senát dnes také schválil, že armádní aktivní zálohy budou mít vyšší odměny. Nově by měly dostávat 18 tisíc korun ročně, teď je to 6 tisíc. Armáda si od toho slibuje, že přiláká nové zájemce. Podle Josefa Bečváře mají aktivní zálohy důležitou roli. Dělí se na dvě skupiny.

„Jedna skupina působí při krajských vojenských velitelstvích. Jsou pro úkoly, které jsou na teritoriu dotyčného kraje.“

„A druhá skupina aktivních záloh působí u bojových jednotek. A tam je může významně podpořit,“ zdůraznil pro Český rozhlas náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář.

Josef Bečvář | Foto: Český rozhlas

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme