Armáda chce ztížit pilotům předčasný odchod do civilu

Armádní letectvo má vážný problém. Mladí piloti stále odcházejí za lákavějšími posty především do Českých aerolinií. Armádu přitom jejich výcvik přišel na stamilióny korun. Velitel vzdušných sil Ladislav Minařík navrhuje řešení: chce začít jednat s právníky a politiky o výrazném zvýšení poplatků neboli náhrad za získanou kvalifikaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pilot v kokpitu

pilot v kokpitu | Foto: SAAB-BAE Systems

Zatím se nesplnila očekávání ministerstva obrany, že rozhodnutí vlády o pronájmu nových stíhaček Gripen je ve službě udrží. "Letectvo je v delší, tří- čtyřleté krizi. Samozřejmě určitým způsobem se tomu dá zabránit změnou zákona o službě vojáka z povolání," říká Minařík.

Náhrady by museli vojáci zaplatit, pokud by se rozhodli odejít do civilu před tím, než jim skončí závazek vůči armádě. Minařík ale upozorňuje, že jeho návrh je zatím ve velmi syrové podobě a není proto jisté, jestli se ho podaří prosadit.

Stínovému ministrovi obrany ODS Petr Nečasovi se řešení líbí. "Myslím si, že by sankce za předčasné porušení smlouvy ze strany vojáka měly být v oblasti náhrady za získanou kvalifikaci a vzdělání přísnější," souhlasí Nečas, i když se nedomnívá, že by pak úplně všechny piloty přestala lákat mnohem lépe placená místa u civilních leteckých dopravců.

Faktem je, že státu by se tak alespoň vrátilo více peněz za jejich vzdělání a výcvik. Opatření by se samozřejmě netýkalo jen pilotů, protože by bylo diskriminační, ale všech vojáků z povolání.

Další informace se dozvíte v dopoledním pořadu Radiožurnálu Pod kůži v 10:30.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme