Armáda chystá další mnohamiliardové zakázky

Kolem 25 miliard korun. Zhruba tolik chce utratit ministerstvo obrany v příštích 4 letech za další lukrativní zakázky. Vyplývá to z materiálu, který se Radiožurnálu podařilo získat. Nákupy přepravních letadel, digitálních spojovacích prostředků nebo informačních systémů se tak v součtu vyrovnají zatím nejdražšímu armádnímu kontraktu na dodávku obrněných transportérů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo AC-130 | Foto: FAS

Nějčastěji se hovoří o vojenských transportních letounech. Zatímco dva nové airbusy, které už resort objednal, budou sloužit nejen armádě, ale i politikům, 4 až 6 transportních strojů mají používat výhradně jen ozbrojené síly. Podle marketingové studie, kterou má redakce k dispozici, by byly vůbec nejdražší americké letouny Herkules za 8 a půl miliardy korun.

Italská Alenia s o něco menšími typy Spartan nabízí variantu přibližně o 4 miliardy levnější. Velitel základny dopravního letectva Josef Bejdák říká, na co je armáda potřebuje: "Transport vojáků do misí, speciálních jednotek ve vlastních misích, výsadky vojsk a přepravu humanitárních věcí atd. Prostě ta škála úkolů je ohromná a jen s moderními a kvalitními letouny je můžeme plnit."

Kromě toho počítá ministerstvo s pořízením univerzálních přepravních kontejnerů za téměř pět a půl miliardy korun. A zhruba stejnou částku chce utratit za digitální spojovací prostředky pro pozemní i vzdušné síly.

Další miliardy mají stát nové informační systémy. Velkým kontraktem, který současné vedení resortu už nestihne dokončit, je nákup nákladních automobilů Tatra za 5 miliard.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme