Armáda chystá miliardovou zakázku na ostrahu muničních skladů

Armáda připravuje další miliardovou zakázku, tentokrát na ostrahu muničních skladů. Ministerstvo obrany ji označilo za utajovanou a nechce o ní oficiálně hovořit. Podobný kontrakt za plné 2 miliardy a 700 milionů korun získala v roce 2003 soukromá bezpečnostní agentura Trade Fides. Ta dodala kamerové a elektronické systémy. Smlouvu s ní uzavřeli tehdejší představitelé resortu na 10 let dopředu s tím, že bude zajišťovat i opravy všech zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protitankový granát | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Část generálního štábu nyní chce, aby právě tato firma získala bez výběrového řízení chystanou zakázku na ostrahu dalších skladů. Mluvčí ministerstva Andrej Čírtek tvrdí, že vojáci je potřebují kvůli požadavkům Severoatlantické aliance.

"Musíme na skladování munice v zájmu bezpečnosti vyčlenit větší prostor, než který byl podle původní české směrnice. Z toho důvodu budeme muset uchovat dva muniční sklady navíc," říká mluvčí.

Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas si myslí, že pokud armáda chce ještě další dva sklady, měla by využít vhodné prostory v Bohuslavicích nad Vláří. Ty navíc spravuje státní zbrojovka VOP 026 ze Šternberka, a vojáci by proto nemuseli platit soukromé bezpečnostní agentuře.

Nejvyšší kontrolní úřad zase trvá na tom, že resort má munice značný nadbytek a měl by se ho co nejdříve zbavit. Uložil to ministerstvu ve velmi kritickém kontrolním závěru.

"Armáda má velké množství nadbytečné munice, která mnohdy již technicky nevyhovuje a dokonce je ke zbraním, které armáda už ani nemá. Její ostraha a ošetřování stojí ročně stamiliony korun. Vláda přijala konkrétní usnesení, kterým uložila ministru obrany, aby neprodleně sjednal nápravu," připomíná člen kolegia NKÚ Ladislav Zeman.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme