Jsme připraveni splnit jakýkoli úkol. Vojáci nastoupili do služby v jihlavském Alzheimercentru

Patnáct vojáků pomáhá v Alzheimercentru v Jihlavě. Sociální zařízení požádalo armádu o pomoc, protože nemá kvůli epidemiologické situaci dostatek personálu. Od pátečního dopoledne tak část prací převzali vojáci. Jsou mezi nimi například i příslušníci pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior

V centru je nakažených zhruba šest desítek lidí, nadále tak musí jak personál, tak teď i vojáci dodržovat přísná opatření (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Jsme připraveni splnit jakýkoli úkol. Vojáci nastoupili do služby v jihlavském Alzheimercentru

„Co se týče nasazení, tak byla určená jednotka, poskládaná z vybraných lidí a následně prošli školením, poučením a odebrali se sem,“ popisuje pro Český rozhlas četař Armády České republiky Jan Gross, co předcházelo samotnému příjezdu vojáků do Alzheimercentra.

Úkol pro vojáky

Spolupráci se zdravotníky berou jako jeden z úkolů. „Naštěstí v našem případě nemá nálada žádnou souvislost se splněním úkolu.“ I přesto Jan Gross uznává, že výpomoc v podobných zařízeních pro vojáky není právě obvyklá.

Další připad koronaviru v Alzheimercentru v Jihlavě: Nemocných je 40 klientů a 17 zaměstnanců

Číst článek

„Výpomoc v Alzheimercentru bude pro nás premiéra, protože to není součást našeho denního výcviku. Nicméně jsme vždy zvyklí a připravení podstoupit různá ta školení a odbornou výuku a adaptovat se na splnění jakéhokoliv úkolu.“

Předběžně armáda počítá s tím, že vojáci v centru zůstanou dva týdny. Zdravotníkům pomůžou s různými neodbornými pracemi. „Armáda nám bude dopomáhat vždycky ve spojitosti s kvalifikovanou osobou našeho zařízení v rámci přesunu klientů, přesunu těžkých břemen, snášení odpadu, pomoc s hygienou, pomoc s roznášením jídla,“ vysvětluje ředitelka Renata Horňáková.

Nakažení koronavirem

V centru je nakažených zhruba šest desítek lidí, nadále tak musí jak personál, tak teď i vojáci dodržovat přísná opatření.

„Samozřejmě všichni klienti jsou rozdělení a zaměstnanci pracují v režimu nejvyšší možné ochrany,“ uzavřela ředitelka.

Milan Kopecký, Tereza Pešoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme