‚Nevidím k tomu politickou vůli.‘ Hamáček nepočítá, že bude Česko dávat na obranu dvě procenta HDP

Český vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nepočítá s tím, že Česko bude v roce 2024 dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se zavázalo spolu s ostatními členy Severoatlantické aliance. Nevidí k tomu politickou vůli, řekl na okraj mnichovské bezpečnostní konference. Na splnění závazku zatím trvá ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud bychom chtěli tohoto čísla dosáhnout, tak to bude buď znamenat zásadní změnu ve struktuře státního rozpočtu, protože těch 60 miliard by se muselo někde najít, nebo zásadní debatu o příjmech státního rozpočtu, aby se ty peníze našly. A ani k jednomu já zatím nevidím politickou vůli,“ uvedl Hamáček.

Zakázky na ministerstvu obrany vyvolávají otázky. Dokáže se Česko popasovat se svými závazky vůči NATO?

Číst článek

Ke zvyšování výdajů na obranu směrem ke dvěma procentům HDP během deseti let se Česko spolu s dalšími státy NATO zavázalo v roce 2014 na summitu ve Walesu. Loni na tuto oblast mělo rozpočet ve výši 66,7 miliardy korun, což bylo jen 1,2 procenta HDP.

Česko tak patří mezi členské země aliance, které v poměru k HDP vydávají na obranu nejnižší částku. Letošní rozpočet na ministerstva obrany je 75,5 miliardy korun.

„Naše vláda počítá s tím, že splníme, co jsme slíbili, to znamená, že postupně navýšíme na 1,4 (procenta HDP), a pak jsme připraveni se bavit jak dál,“ uvedl Hamáček k závazku vlády Bohuslava Sobotky, který má být splněn v roce 2021.

Kauza s radary

Dokud Česko není ani na 1,4 procenta HDP, je podle vicepremiéra „zbytečné hovořit o dvou procentech, protože i armáda má nějakou absorbční kapacitu“.

Náměstek ministra obrany Říha rezignoval. Měl na starosti kritizované nákupy radarů a rušiček

Číst článek

Aktuální kauza s radary, na kterou upozornil server iROZHLAS.cz podle něj ukazuje, že v rezortu jsou nadále problémy se zadáváním veřejných zakázek.

Terčem výtek se v posledních dnech stala pořizovací cena radarů, která byla dvojnásobná proti částce, o které v únoru ministr obrany Metnar informoval kabinet Andreje Babiše. Pod tlakem kritiky ve středu rezignoval náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha.

„Myslím, že je důležité držet mezinárodní závazky, ale zároveň se musíme bavit s našimi partnery ve vládě, jak toho jsme schopni dosáhnout,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který poznamenal, že výdaje na obranu v posledních letech výrazně rostou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme